Ottawa Valley Internet Ltd. (Corporation# 10944564) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 17, 2018.
| Corporation ID | 10944564 |
| Business Number | 739386688 |
| Corporation Name | Ottawa Valley Internet Ltd. |
| Registered Office Address |
197 Raglan St. South Suite 1 Renfrew ON K7V 1R2 |
| Incorporation Date | 2018-08-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nicole Laframboise | 793 STORYLAND ROAD, Renfrew ON K7V 3Z8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-01-10 | current | 197 Raglan St. South, Suite 1, Renfrew, ON K7V 1R2 |
| Address | 2018-08-17 | 2019-01-10 | 250 Raglan St. South, Renfrew, ON K7V 1R4 |
| Name | 2018-08-17 | current | Ottawa Valley Internet Ltd. |
| Status | 2018-08-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Renfrew Chamber of Commerce | 161 Raglan Street South, Renfrew, ON K7V 1R2 | 1901-02-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11517856 Canada Inc. | 89 Otteridge Ave., Renfrew, ON K7V 0A1 | 2019-07-16 |
| Marhurley Consulting Inc. | 76 Otteridge Avenue, Renfrew, ON K7V 0A1 | 2007-11-19 |
| Ottawa Valley Grace Ministry | 7 Sunset Lane, Horton, ON K7V 0A5 | 2018-05-30 |
| Networks With A Bang Inc. | 16, Wendy Lane, Unit 3, Renfrew, ON K7V 0A6 | 2005-02-24 |
| Scapa Tapes North America Ltd. | 609 Barnet Boulevard, Renfrew, ON K7V 0A9 | |
| Paul Lamoureux Enterprises Ltd. | 1050 O'brien Road, Renfrew, ON K7V 0B4 | 1994-06-14 |
| 9609652 Canada Inc. | 689 Seventh Street, Renfrew, ON K7V 1B6 | 2016-02-01 |
| 9424199 Canada Inc. | 739 6th Avenue, Renfrew, ON K7V 1E7 | 2015-08-30 |
| Yovoni Micro-pigmentation Centre Inc. | 73 Wilson Street, Renfrew, ON K7V 1G6 | 2019-04-15 |
| Tri-heart Publications Ltd. | 194 Peter Street, Renfrew, ON K7V 1J3 | 2016-06-15 |
| Find all corporations in postal code K7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nicole Laframboise | 793 STORYLAND ROAD, Renfrew ON K7V 3Z8, Canada |
| City | Renfrew |
| Post Code | K7V 1R2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gly Internet Institute Inc. | 151 Slater Street, #902, Ottawa, ON K1P 5H3 | 1997-09-03 |
| Canadian Internet Registration Authority | 979 Bank Street, Suite 400, Ottawa, ON K1S 5K5 | 1998-12-30 |
| Internet International Human Rights Documentation Network | 478 Lawson Ave, Ottawa, ON K1K 1R5 | 1993-04-26 |
| Interweb Services D'internet Inc. | 440 Laurier Avenue West, Suite 200, Ottawa, ON K1R 7X6 | 1994-06-23 |
| The Ottawa Valley Bluegrass Music Association (valley 'grass) | 91-21 Midland Crescent, Ottawa, ON K2H 8P2 | 1987-10-23 |
| Of Internet Technology Consulting Inc. | 561 Roslyn Avenue, Westmount, QC H3Y 2T7 | 2001-01-31 |
| Internet Sense First | 90 Riverside Drive, London, ON N6H 4S5 | 2014-05-14 |
| Les Jardins Internet Inc. | 76 Meloche, Ste-anne De Bellevue, QC H9X 3L2 | 1997-03-05 |
| Itt Internet Trade Technology Inc. | 1176 Rue Bishop, Suite 300, Montreal, QC H3G 2E3 | 1999-04-19 |
| Internet Security Systems (r.m.) Inc. | 6600 Decarie, Suite 240, Montreal, QC H3X 2K4 | 1994-09-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Ottawa Valley Internet Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.