Inpace Academy Inc. (Corporation# 10944386) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 2018.
| Corporation ID | 10944386 |
| Business Number | 738378116 |
| Corporation Name | Inpace Academy Inc. |
| Registered Office Address |
6980 Maritz Drive, Unit 16 Mississauga ON L5W 1Z3 |
| Incorporation Date | 2018-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SANJIV AGARWAL | 7160 WHITE PINE CRT, MISSISSAUGA ON L5W 1W6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-14 | current | 6980 Maritz Drive, Unit 16, Mississauga, ON L5W 1Z3 |
| Name | 2018-08-14 | current | Inpace Academy Inc. |
| Status | 2018-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6980 Maritz Drive, Unit 16 |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1Z3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trackandtrace.health Inc. | 9-6980 Martiz Dr, Brar Tamber Law, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 2020-11-10 |
| North America Supply Inc. | 9-6980 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 2020-05-22 |
| Chimney Fusion Inc. | 6980 Maritz Dr, Suite 12, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 2016-10-11 |
| 9246550 Canada Inc. | 6980 Maritz Drive, Unit #9, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 2015-04-06 |
| Maple Therapeutic College of Canada Inc. | 6980 Maritz Drive, Unit 3, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 2005-07-19 |
| Future 2000 Systems Inc. | 6980 Maritz Drive, Unit 15, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 1995-12-20 |
| 6557856 Canada Inc. | 6980 Maritz Drive, Unit 3, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 2006-04-24 |
| Inpace Technologies Inc. | 6980 Maritz Drive, Unit 16, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 2003-02-20 |
| 8259437 Canada Inc. | 6980 Maritz Drive, Unit 3, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 2012-07-25 |
| Signature Divine Group Inc. | 6980 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 2017-12-01 |
| Find all corporations in postal code L5W 1Z3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SANJIV AGARWAL | 7160 WHITE PINE CRT, MISSISSAUGA ON L5W 1W6, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5W 1Z3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Inpace Technologies Inc. | 6980 Maritz Drive, Unit 16, Mississauga, ON L5W 1Z3 | 2003-02-20 |
| Abc Academy Inc. | 5300 Commerce Court West, 199 Bay Street, Toronto, ON M5L 1B9 | |
| Points Academy Inc . Programme RÉcompenses D'encouragement À La FidÉlitÉ | 10186, Berri, MontrÉal, QC H3L 2G6 | 2002-08-28 |
| Canadian Tai Chi Academy | 1220 Stellar Drive Unit 203b, Newmarket, ON L3Y 7B9 | |
| E-academy Incorporated | 987a Wellington Street, Suite 301, Ottawa, ON K1Y 2Y1 | |
| Glenoak Academy Inc. | 2630 Altadena Court, Mississauga, ON L5K 1G2 | 2017-04-21 |
| Phillips Exeter Academy Canadian Foundation | 2000 Avenue Mcgill College, Suite 1500, Montreal, QC H3A 3H3 | 1988-06-02 |
| Mindworks Academy Inc. | 302-110 Clarence Street, Ottawa, ON K1N 5P6 | |
| Little Rookie Academy Inc. | 52 Mount Street, Sherbrooke, QC J1M 0E4 | |
| Sporting Canada Soccer Academy Institute | 3773 Densbury Drive, Mississauga, ON L5N 6Z2 | 2017-02-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on Inpace Academy Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.