ANGEL HOST INC. (Corporation# 10944351) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 2018.
| Corporation ID | 10944351 |
| Business Number | 739164119 |
| Corporation Name | ANGEL HOST INC. |
| Registered Office Address |
26 Rue De Turin Candiac QC J5R 0L3 |
| Incorporation Date | 2018-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Véronique Lalonde | 9-4970 Chemin de la Côte-des-Neiges, Montréal QC H3V 1A4, Canada |
| Christophe Bourque | 4231 Avenue de Hampton, Montréal QC H4A 2L1, Canada |
| Eduardo Mandri | 26 Rue de Turin, Candiac QC J5R 0L3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-17 | current | 26 Rue De Turin, Candiac, QC J5R 0L3 |
| Address | 2018-08-14 | 2018-08-17 | 26 Rue De Turin, Candiac, QC J5R 5Y9 |
| Name | 2018-08-14 | current | ANGEL HOST INC. |
| Status | 2018-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-04-02 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11589792 Canada Incorporated | 64 De Turin, Candiac, QC J5R 0L3 | 2019-08-26 |
| 10568139 Canada Ltd. | 46 Rue De Turin, Candiac, QC J5R 0L3 | 2018-01-04 |
| 10204501 Canada Inc. | 60 De Turin, Candiac, QC J5R 0L3 | 2017-09-30 |
| 9028960 Canada Inc. | 26, Rue De Turin, Candiac, QC J5R 0L3 | 2014-09-23 |
| 7791127 Canada Inc. | 26 Rue Turin, Candiac, QC J5R 0L3 | 2011-03-21 |
| 6614167 Canada Incorporated | 64 Rue De Turin, Candiac, QC J5R 0L3 | 2006-08-18 |
| 10421995 Canada Inc. | 64 Rue De Turin, Candiac, QC J5R 0L3 | 2017-09-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Maxsim Inc. | 500, Avenue Du Golf, La Prairie, QC J5R 0A5 | 1997-09-16 |
| Espace Rive-sud Inc. | 500, Avenue Du Golf, La Prairie, QC J5R 0A5 | 2006-12-01 |
| Golf La Prairie Inc. | 500, Avenue Du Golf, La Prairie, QC J5R 0A5 | 2006-06-16 |
| Tilqcommerce Inc. | 440 Av. De La Briqueterie, La Prairie, QC J5R 0A6 | 2020-07-28 |
| Era Conseil Canada Ltd. | 48 Rue De Fleury, Candiac, QC J5R 0A7 | 2014-03-01 |
| Alrojeni Capital Inc. | 15 De Florence, Candiac, QC J5R 0A8 | 2013-07-17 |
| 7313497 Canada Inc. | 28 De Florence, Candiac, QC J5R 0A8 | 2010-01-15 |
| Kelshola Holdings Inc. | 33 Avenue Frontenac, Candiac, QC J5R 0A9 | 2020-08-05 |
| Passive Pay Profits Inc. | 81 Rue De Syracuse, Candiac, QC J5R 0B1 | 2005-11-14 |
| Trebano Inc. | 40 De Santorin, Candiac, QC J5R 0B1 | 2002-11-13 |
| Find all corporations in postal code J5R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Véronique Lalonde | 9-4970 Chemin de la Côte-des-Neiges, Montréal QC H3V 1A4, Canada |
| Christophe Bourque | 4231 Avenue de Hampton, Montréal QC H4A 2L1, Canada |
| Eduardo Mandri | 26 Rue de Turin, Candiac QC J5R 0L3, Canada |
| City | Candiac |
| Post Code | J5R 0L3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Host To Host Inc. | 11 Sunny Acres Rd., Kingston, ON K7M 3N3 | 2019-12-05 |
| Host Kick Hospitality Inc. | 925 Boul Maisonneuve Ouest, Montreal, QC H3A 0A5 | 2016-09-23 |
| Host Havoc Ltd. | 9 Murphy Court, Kanata, ON K2W 1B7 | 2014-03-06 |
| Host Us Colocation Data Services Inc./services De Colocation De DonnÉes Host Us Inc. | 10 Glen Abbey, Morin Heights, QC J0R 1H0 | 2009-09-17 |
| Empire Host Web Services Inc. | 1800 Beaulac Street, Saint-laurent, QC H4R 1W8 | 2004-06-04 |
| Host Canada Productions Inc. | 119 Spadina Avenue, Suite 400, Toronto, ON M5V 2L1 | 2011-12-29 |
| Remorquage Angel Inc. | 4348 Walkley Street, Montreal, QC H4B 2K5 | 1985-07-22 |
| Accounting Angel Inc. | 3264 Angel Pass Drive, Mississauga, ON L5M 7K1 | 2020-08-13 |
| Investissements Angel Sun Inc. | 464 Rue Des Bouleaux, St-bruno, QC J3V 2J8 | 2010-10-06 |
| Angel Power Holdings Inc. | 9400 Boulevard Ray Lawson, Anjou, QC H1J 1K9 | 1999-09-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on ANGEL HOST INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.