greenforce solutions ltd. (Corporation# 10944220) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 2018.
| Corporation ID | 10944220 |
| Business Number | 738935717 |
| Corporation Name | greenforce solutions ltd. |
| Registered Office Address |
26 Overdale Lane Dartmouth NS B3A 3V3 |
| Incorporation Date | 2018-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Kimberlea Green | 26 Overdale Lane, Dartmouth NS B3A 3V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-14 | current | 26 Overdale Lane, Dartmouth, NS B3A 3V3 |
| Name | 2018-08-14 | current | greenforce solutions ltd. |
| Status | 2018-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rigs International Geological Services Ltd. | 10 Horizon Court, Apt. 1808, Dartmouth, NS B3A 0A4 | 2008-06-20 |
| Movieflix Media Holdings Inc. | 72 Nadia Drive, Dartmouth, NS B3A 0A6 | 2016-03-14 |
| 2812428 Canada Inc. | 92 Nadia Drive, Dartmouth, NS B3A 0A6 | 1992-04-09 |
| Leenova Canada Auto & Trade Inc. | 60 Walter Havil Drive, Halifax, NS B3A 0A9 | 2010-10-05 |
| Zora Computing Inc. | 205 Nadia Drive, Dartmouth, NS B3A 0B1 | |
| Tpc Golf Inc. | 11 Promise Grove, Dartmouth, NS B3A 0B5 | 2013-03-01 |
| Engage Instructional Design Ltd. | 11 Promise Grove, Dartmouth, NS B3A 0B5 | 2014-10-20 |
| Tmbu Inc. | 5 Horizon Court, 814, Dartmouth, NS B3A 0B6 | 2020-07-10 |
| Starmax Trucking Inc. | 54 Viridian Drive, Dartmouth, NS B3A 0B7 | 2013-04-22 |
| 8278148 Canada Limited | 84 Viridian Drive, Dartmouth, NS B3A 0B7 | 2012-08-20 |
| Find all corporations in postal code B3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Kimberlea Green | 26 Overdale Lane, Dartmouth NS B3A 3V3, Canada |
| City | Dartmouth |
| Post Code | B3A 3V3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bio Environmental Solutions Technologies-h2o Inc. | 170 Des Piviones Street, La Prarie, QC J5R 5J6 | 1999-10-18 |
| A B & M Applied Solutions Ltd. | 200 Rue De Gaspe, Suite 916, Verdun, QC H3E 1E6 | 1989-02-09 |
| Solutions De Paiement P&g IncorporГ©e | 114 Rue Jaqueline, Sainte-sophie, QC J5J 2V2 | 2017-05-25 |
| Seventy Information Solutions Ltd. | 50 Saint Nicholas St, Toronto, ON M4Y 1W7 | 2006-07-17 |
| Elc Medical Solutions Inc. | 1550, Boul. Alphonse-desjardins, Bureau 240, LГ©vis, QC G6V 0G8 | 1999-12-15 |
| Global Partner Solutions Inc. | 1415 32e Avenue, Lachine, QC H8T 3J1 | 2006-08-24 |
| Cellular Energy Solutions Inc. | 4172 Rue De La Sienne, ., Laval, QC H7W 2S3 | 2016-08-10 |
| Practice Solutions Ltd. | 1870 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1G 6R7 | |
| Practice Solutions Ltd. | 1870 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1G 6R7 | |
| Romanian Simple Solutions Inc. | 6514 Rue Clark, MontrГ©al, QC H2S 3E7 | 2010-07-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on greenforce solutions ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.