Northern Supplies Contracting Corp. (Corporation# 10944092) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 2018.
| Corporation ID | 10944092 |
| Business Number | 738973718 |
| Corporation Name | Northern Supplies Contracting Corp. |
| Registered Office Address |
33 Jarvis Street Toronto ON M5E 1N3 |
| Incorporation Date | 2018-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Evan Giovanni Raponi | 33-325 Jarvis Street, Toronto ON M5B 2C2, Canada |
| Michael Domenic Di Rosa | 33-325 Jarvis Street, Toronto ON M5B 2C2, Canada |
| Nathan Carlos De Matos | 192 Colborne Street, Kingston ON K7K 1E3, Canada |
| Nicolas Steven Cipollone | 33-325 Jarvis Street, Toronto ON M5B 2C2, Canada |
| Nickolas Geatano Berardi | 1871 Spruce Hill Road, Pickering ON L1V 1S6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-14 | current | 33 Jarvis Street, Toronto, ON M5E 1N3 |
| Name | 2018-08-14 | current | Northern Supplies Contracting Corp. |
| Status | 2018-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Saxon Athletic Manufacturing Inc. | 33 Jarvis Street, Brantford, ON N3T 4A7 | |
| Campus Athletic Inc. | 33 Jarvis Street, Brantford, ON N3T 4A7 | |
| Blue Quasar Inc. | 33 Jarvis Street, Unit 12, Brantford, ON N3T 4A7 | 2020-09-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rubicon Safety Inc. | 33 Jarvis Street Suite 200, Toronto, ON M5E 1N3 | 2012-09-14 |
| St. Nick's Canadian Trading Co. Ltd. | 35 Jarvis Street, Toronto, ON M5E 1N3 | 2007-07-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vayo Ventures Ltd. | 1411 1 Market Street, Toronto, ON M5E 0A2 | 2020-09-04 |
| Mzm Learning Inc. | 2709-1 Market Street, Toronto, ON M5E 0A2 | 2019-03-19 |
| Aipex Technologies Inc. | 1 Market Street #3101, Toronto, ON M5E 0A2 | 2018-06-13 |
| Passen Inc. | 1114 - 1 Market Street, Toronto, ON M5E 0A2 | 2017-08-03 |
| Copperfell Inc. | 2305-1 Market Street, Toronto, ON M5E 0A2 | 2017-01-13 |
| Merchant Sons Inc. | 629-1 Market Street, Toronto, ON M5E 0A2 | 2016-08-11 |
| Equestria Inc. | 2213-1 Market St, Toronto, ON M5E 0A2 | 2016-06-27 |
| Monthada Corporation | 3301-1 Market Street, Toronto, ON M5E 0A2 | 2015-05-07 |
| Cloudglue Inc. | 1 Market Street, Unit 1012, Toronto, ON M5E 0A2 | 2013-03-26 |
| Fairy Queen Inc. | 1 Market Street, Suite 3104, Toronto, ON M5E 0A2 | 2012-10-11 |
| Find all corporations in postal code M5E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Evan Giovanni Raponi | 33-325 Jarvis Street, Toronto ON M5B 2C2, Canada |
| Michael Domenic Di Rosa | 33-325 Jarvis Street, Toronto ON M5B 2C2, Canada |
| Nathan Carlos De Matos | 192 Colborne Street, Kingston ON K7K 1E3, Canada |
| Nicolas Steven Cipollone | 33-325 Jarvis Street, Toronto ON M5B 2C2, Canada |
| Nickolas Geatano Berardi | 1871 Spruce Hill Road, Pickering ON L1V 1S6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5E 1N3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Northern Hardware and Supplies Inc. | 72 Ward Drive, Barrie, ON L4N 8A2 | 2015-11-02 |
| Moosu Northern Supplies Inc. | 4-469 Kokomis Inamo, Pikwakanagan, ON K0J 1X0 | 2020-11-04 |
| Northern Pet Supplies Inc. | 1108, 29 Singer Court, Toronto, ON M2K 0B3 | 2014-12-30 |
| Northern Prestige Contracting Inc. | #11-618 Lorne Avenue, North Bay, ON P1B 6X2 | 2013-11-06 |
| Northern Born Contracting Ltd. | 979 Barkerville Highway, Quesnel, BC V2J 6T6 | 2018-03-23 |
| Northern Fishing Supplies 2018 Inc. | 73220 Range Road 94, Box 126, Kinuso, AB T0G 1K0 | 2018-01-25 |
| Great Northern Insulation Contracting Ltd. | 935 Keyes Drive, Woodstock, ON N4V 1C3 | 2010-09-20 |
| Northern Land Contracting Ltd. | 301-1231 Rue Sainte-catherine Ouest, MontrГ©al, QC H3G 1P5 | 2017-03-06 |
| Ocean Construction Supplies Northern Limited | 1177 West Hastings Street, Suite 2600, Vancouver, BC V6E 3Y3 | |
| Northern Headquarters Corp. | 287 Otto St., Thunder Bay, ON P7A 2T7 | 2014-02-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Northern Supplies Contracting Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.