Toronto Caribbean News Inc. (Corporation# 10943983) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2018.
| Corporation ID | 10943983 |
| Business Number | 739777084 |
| Corporation Name | Toronto Caribbean News Inc. |
| Registered Office Address |
55 Rutherford Rd. S. Suite 205 Brampton ON L6W 3J3 |
| Incorporation Date | 2018-08-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Grant Browning | 2 Clovetree Gate, Brampton ON L7A 0L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-13 | current | 55 Rutherford Rd. S., Suite 205, Brampton, ON L6W 3J3 |
| Name | 2018-08-13 | current | Toronto Caribbean News Inc. |
| Status | 2018-08-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tcn Tv Network Inc. | 55 Rutherford Rd. S., Suite 205, Brampton, ON L6W 3J3 | 2018-08-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Goldburger Inc. | 55 Rutherford Road South, Brampton, ON L6W 3J3 | 2018-02-14 |
| 7698437 Canada Incorporated | 65 Rutherford Road South, Brampton, ON L6W 3J3 | 2010-11-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wali Ul Asr Learning Institute | 7580 Kennedy Road, Brampton, ON L6W 0A1 | 2007-11-28 |
| Emerson Mahoney Golf Enterprises Inc. | 7700 Kennedy Road, Brampton, ON L6W 0A1 | 2003-02-11 |
| 12325756 Canada Inc. | Unit # 8, 7990 Kennedy Road South, Brampton, ON L6W 0A2 | 2020-09-08 |
| New Brampton Community Task Force | 7735 Kennedy Road South, Brampton, ON L6W 0A2 | 2017-01-31 |
| Hankook Tire Canada Corp. | 30 Resolution Drive, Brampton, ON L6W 0A3 | |
| Golden Arrow Healthcare Services Inc. | 1110-16 John Street, Brampton, ON L6W 0A4 | 2020-11-30 |
| New Life Apostolic Ministries | 1407 - 16 Johns Street, Brampton, ON L6W 0A4 | 2018-05-05 |
| Community Food Security Organic Gardens | 16 John Street, Suite 311, Brampton, ON L6W 0A4 | 2016-01-27 |
| 9294201 Canada Inc. | 2408-100 John Street, Brampton, ON L6W 0A8 | 2015-05-13 |
| 9266623 Canada Ltd. | 100 John St, 1402, Brampton, ON L6W 0A8 | 2015-04-23 |
| Find all corporations in postal code L6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Grant Browning | 2 Clovetree Gate, Brampton ON L7A 0L8, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6W 3J3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Placements Caribbean Ltee | 125 Major Street, Toronto, ON | 1957-01-31 |
| Importations Caribbean Inc. | 800 Dorchester Blvd. West, Suite 2505, Montreal, QC | 1979-01-19 |
| Caribbean Windows (international) Inc. | 10500 Chemin De La CГґte-de-liesse, Suite 225, MontrГ©al, QC H8T 1A4 | 2002-11-22 |
| Radio All-news (quebec) Limitee | 65 Adelaide Street East, 5th Floor, Toronto, ON M5C 1K6 | 1977-09-02 |
| Radio All-news Canada Limitee | 65 Adelaide Street East, 5th Floor, Toronto, ON M5C 1K6 | 1977-02-14 |
| Canadian Caribbean Line Inc. | 620 St. Jacques St. West, Suite 350, Montreal, QC H3C 1C7 | 2001-09-07 |
| Mines Caribbean Inc. | 1000 Sherbrooke O, Bur 2300, Montreal, QC H3A 3G4 | 1994-04-14 |
| Caribbean Bridal Club Inc. | 1400 Herron, #64, Dorval, QC H9S 1B6 | 2001-10-19 |
| Les Modes Blue News Inc. | 6100 Deacon Rd., Unit 9g, Montreal, QC H3S 2V6 | 1999-02-09 |
| Groupe Halifax Daily News Inc. | 1 Place Ville-marie, Suite 3315, Montreal, QC H3N 3N2 |
Please comment or provide details below to improve the information on Toronto Caribbean News Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.