Ottawa-Vanier Business Association (Corporation# 10943894) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2018.
| Corporation ID | 10943894 |
| Business Number | 740195680 |
| Corporation Name |
Ottawa-Vanier Business Association Association des entreprises d’Ottawa-Vanier |
| Registered Office Address |
215 Montreal Road Vanier ON K1L 6C8 |
| Incorporation Date | 2018-08-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Muhammad Hanif | 981 Lola Street, Ottawa ON K1K 3P4, Canada |
| Muhammad Yousuf | 40 Joliet Avenue, Ottawa ON K1L 5H5, Canada |
| Ahmed Syed | 1613 Proulx Drive, Ottawa ON K4A 1T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-13 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2018-08-13 | current | 215 Montreal Road, Vanier, ON K1L 6C8 |
| Name | 2018-08-13 | current | Ottawa-Vanier Business Association |
| Name | 2018-08-13 | current | Association des entreprises d’Ottawa-Vanier |
| Status | 2018-08-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ottawa Vape Inc. | 217 Montreal Road, Unit B, Ottawa, ON K1L 6C8 | 2020-06-16 |
| Imp Worldwide Movement for Water Crisis | 215 Montreal Road, Suite 228, Ottawa, ON K1L 6C8 | 2019-01-31 |
| Ottawa Locksmith Inc. | 209 Montreal Road, Suite 204, Ottawa, ON K1L 6C8 | 2009-02-05 |
| 3930866 Canada Inc. | 209 Montreal Road Suite 202, Ottawa, ON K1L 6C8 | 2001-08-07 |
| 2748649 Canada Ltee | 209 Montreal Road, Ottawa, ON K1L 6C8 | 1991-11-14 |
| 6782663 Canada Inc. | 209 Montreal Road Suite 202, Ottawa, ON K1L 6C8 | 2007-06-01 |
| 6831770 Canada Inc. | 209 Montreal Road, Vanier, ON K1L 6C8 | 2007-08-29 |
| 6950094 Canada Ltd. | 209 Montreal Road Suite 202, Ottawa, ON K1L 6C8 | 2008-04-01 |
| 7658869 Canada Inc. | 209 Montreal Road, Suite 202, Ottawa, ON K1L 6C8 | 2010-09-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11223607 Canada Inc. | 281 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | 2019-01-29 |
| Djr Security Experts Incorporated | 385 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | 2019-01-22 |
| 8266417 Canada Inc. | 372 Meilleur Pvt, Ottawa, ON K1L 0A2 | 2012-08-03 |
| Lenoir & AssociÉs Inc. | 381 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | 2012-04-20 |
| 8169390 Canada Ltd. | 280 A, Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | 2012-04-17 |
| Implicite Inc. | 350 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | |
| BГ©ryllium Inc. | 350 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | |
| Geometric Creative Inc. | 411 Meilleur Pvt, Ottawa, ON K1L 0A3 | 2020-11-06 |
| K&s Tractors Inc. | 400 Meilleur Pvt., Vanier, ON K1L 0A3 | 2017-09-27 |
| 9903461 Canada Inc. | 247 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A3 | 2016-09-13 |
| Find all corporations in postal code K1L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Muhammad Hanif | 981 Lola Street, Ottawa ON K1K 3P4, Canada |
| Muhammad Yousuf | 40 Joliet Avenue, Ottawa ON K1L 5H5, Canada |
| Ahmed Syed | 1613 Proulx Drive, Ottawa ON K4A 1T5, Canada |
| City | Vanier |
| Post Code | K1L 6C8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vanier Minor Hockey Association | P.o. Box 7308, Ottawa, ON K1L 8E4 | 1979-07-31 |
| Canadian Association of International Medallists | 147 Rue Longpre, Vanier, ON K1L 7J5 | 1985-11-19 |
| L'institut Vanier De La Famille | 94 Centrepointe Drive, Ottawa, ON K2G 6B1 | 1965-04-08 |
| L'association Canadienne De Hockey Sur Gazon | 333 River Rd, Floor 3 Tower "a", Vanier, ON K1L 8B9 | 1974-08-20 |
| L'association Canadienne Feminine De Curling | 333 River Rd., 10th Floor Tower C, Vanier, ON K1L 8H9 | 1978-09-13 |
| Association Canadienne Des Administrateurs Du Sport | 333 River Road, Vanier, ON K1L 8H9 | 1984-07-23 |
| Energy Enterprises Vanier Ltd. | 275 Boul. St-joseph, Suite 200, Hull, QC | 1980-10-22 |
| Les Bourses En IngÉnierie Athlone-vanier | 280 Rue Albert, Suite 202, Ottawa, ON K1P 5G8 | 1989-04-26 |
| Association Canadienne Des Affaires En Russie | 160 Elgin Street, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | 1997-09-26 |
| L'association Canadienne Des Entreprises De GГ©omatique | P.o. Box: 62009, Ottawa, ON K1C 7H8 | 1961-04-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Ottawa-Vanier Business Association.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.