ACG Realty Development Ltd. (Corporation# 10943398) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2018.
| Corporation ID | 10943398 |
| Business Number | 739195915 |
| Corporation Name | ACG Realty Development Ltd. |
| Registered Office Address |
800-885 West Georgia Street Vancouver BC V6C 3H1 |
| Incorporation Date | 2018-08-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Erk von Rehren | 105 – 2605 Skymark Avenue, Mississauga ON L4W 4L5, Canada |
| Gordon Robb | 105 – 2605 Skymark Avenue, Mississauga ON L4W 4L5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-12-11 | current | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 |
| Address | 2019-08-09 | current | 6th Floor, 905 West Pender Street, Vancouver, BC V6C 1L6 |
| Address | 2019-08-09 | 2020-12-11 | 6th Floor, 905 West Pender Street, Vancouver, BC V6C 1L6 |
| Address | 2018-08-13 | 2019-08-09 | 310 - 318 Homer Street, Vancouver, BC V6B 2V2 |
| Name | 2018-08-13 | current | ACG Realty Development Ltd. |
| Status | 2018-08-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-12-11 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2020-08-27 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Peter Jim/rosie Jim Foundation | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1996-04-09 |
| Vancouver Airport Authority | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1990-01-23 |
| Elann.com Inc. | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1999-10-29 |
| G.s.j. Holdings Inc. | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | |
| Pandora Online Ltd. | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 2005-03-18 |
| Secureticket (canada) Ltd. | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 2006-09-01 |
| Fitness World Enterprises Inc. | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1986-12-22 |
| 3174476 Canada Ltd. | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1995-08-16 |
| 3174484 Canada Ltd. | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1995-08-16 |
| Fairbairn Foundation | 800-885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1995-10-25 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Realnorth Opportunities Inc. | 800 - 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 2014-02-25 |
| Trichoscience Innovations Inc. | 800-885 W. Georgia St, Vancouver, BC V6C 3H1 | 2006-09-07 |
| Inovobiologic Inc. | 855 West Georgia Street, Suite800, Vancouver, BC V6C 3H1 | 2005-02-11 |
| Cic Capital Ltd. | 900 – 885, West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 2003-06-20 |
| Canadian Centre for Functional Medicine Inc. | 800 - 885 West Georgia St., Vancouver, BC V6C 3H1 | 2003-03-17 |
| Hmy Airways Inc. | 800 - 885 W. Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 2002-01-24 |
| World To Go Inc. | 885 West Georgia St., Suite 800, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1999-07-30 |
| Atl Academy of Telecommunications Learning Inc. | 800 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1999-01-21 |
| 3423336 Canada Ltd. | 8 Du Domaine, N D D'ile Perrot,quebec, J7v 7p2, Quebec, BC V6C 3H1 | 1998-02-03 |
| Thermo Tech Enzyme Corp. | 885 West Georgia St, Suite 800, Vancouver, BC V6C 3H1 | 1997-12-18 |
| Find all corporations in postal code V6C 3H1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Erk von Rehren | 105 – 2605 Skymark Avenue, Mississauga ON L4W 4L5, Canada |
| Gordon Robb | 105 – 2605 Skymark Avenue, Mississauga ON L4W 4L5, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V6C 3H1 |
| Category | realty |
| Category + City | realty + Vancouver |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Avonda Realty and Development Inc. | 165 Avondale Ave, Toronto, ON M2N 2V4 | 2015-09-30 |
| Bruvest Realty and Development Inc. | 767 A Lionel-boulet, Varennes, QC J3X 0C8 | 1981-03-23 |
| Axion Realty Development Inc. | 514 Garyray Drive, Toronto, ON M9L 1R1 | 2017-07-24 |
| Xp Realty Development Ltd. | 99 Plum Tree Circle, Markham, ON L6C 1V9 | 2009-11-09 |
| Inanna Realty & Development Inc. | 369 Cedar Hedge Road, Milton, ON L9T 8Y4 | 2018-07-30 |
| Neways Investment and Realty Development Ltd. | 2360 Lyndhurst Dr, Oakville, ON L6H 7V7 | 2016-03-03 |
| Amethyst Realty Development Corp. | 657 Orly Avenue, Dorval, QC H9P 1G1 | 2005-05-11 |
| Fasttrack Realty Development Corp. | 33 Bobmar Road, Scarborough, ON M1C 1C8 | 2014-04-17 |
| Berall & Ryan Realty Development Ltd. | 3900 Bouchette, Apt 31, Montreal, QC | 1974-06-17 |
| Katalyst Realty Development Inc. | 1403 Perez Cres, Ottawa, ON K1J 8V3 | 2019-05-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on ACG Realty Development Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.