Louw Consulting Ltd. (Corporation# 10943380) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2018.
| Corporation ID | 10943380 |
| Business Number | 739339919 |
| Corporation Name | Louw Consulting Ltd. |
| Registered Office Address |
12259 Scotch Fir Point Road Powell River BC V8A 5C1 |
| Incorporation Date | 2018-08-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Martin Louw | 12259 Scotch Fir Point Road, Powell River BC V8A 5C1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-13 | current | 12259 Scotch Fir Point Road, Powell River, BC V8A 5C1 |
| Name | 2018-08-13 | current | Louw Consulting Ltd. |
| Status | 2018-08-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 12259 Scotch Fir Point Road |
| City | Powell River |
| Province | BC |
| Postal Code | V8A 5C1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Digital Sunspot Incorporated | 10438 Patrick Road, Rr#3 Powell River, C19 Powell River, Powell River, BC V8A 5C1 | 2004-07-15 |
| 3735842 Canada Inc. | C-5 2309, Zilinsky Rd., Powell River, BC V8A 5C1 | 2000-03-23 |
| 3735851 Canada Inc. | C-5 2309, Zilinsky Rd., Powell River, BC V8A 5C1 | 2000-03-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Need2talk Society | Suite 707 - 66 Songhees Rd., Victoria, BC V8A 0A2 | 2020-04-20 |
| Steamboat Business Resources Inc. | 3865 Orca Place, Powell River, BC V8A 0A7 | 2015-11-30 |
| Twisted Arc Design Inc. | 3865 Orca Place, Powell River, BC V8A 0A7 | 2016-04-23 |
| Canadian Fine Firearms and Supplies Inc. | 7400 Gabriola Crescent, Powell River, BC V8A 0A9 | 2020-01-29 |
| 10680427 Canada Ltd. | 3311 Atrevida Road, Powell River, BC V8A 0E1 | 2018-03-13 |
| Okeover Harbour Authority | 10100 Malaspina Road, Powell River, BC V8A 0G3 | 2000-01-25 |
| Sober Sports | 2174 Fleury Road, Powell River, BC V8A 0H8 | 2014-05-28 |
| Lightning Strikes Developments Inc. | 9368 Gela Rd, Powell River, BC V8A 0H9 | 2020-07-18 |
| Saltery Bay Harbour Authority | 15098 Hwy 101, Powell River, BC V8A 0N2 | 2006-07-19 |
| Pure Sativa International, Inc. | 11732 British Columbia 101, Powell River, BC V8A 0N4 | 2018-09-20 |
| Find all corporations in postal code V8A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Martin Louw | 12259 Scotch Fir Point Road, Powell River BC V8A 5C1, Canada |
| City | Powell River |
| Post Code | V8A 5C1 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Powell River |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 | |
| Vxm Consulting Incorporated | 58 Danjohn Crescent, Toronto, ON M1V 3N4 | 2015-10-01 |
| V-can Consulting Inc. | 7928 128 Street, Suite 208, Surrey, BC V3W 4E8 | |
| Bdm Ehs Consulting Ltd. | Block 4 Lot 10 Paint Lake, Po Box 704, Thompson, MB R8N 1N5 | |
| Can-act Consulting Inc. | 6362 Curtis Street, Burnaby, BC V5B 2A5 | |
| Svs Consulting Inc. | 909 7th Avenue Sw, Apt# 706, Calgary, AB T2P 1A6 | |
| Savinicha Consulting Incorporated | 4071 Churchill Drive, Windsor, ON N9G 2E6 | 2020-02-06 |
| Techdrex Consulting Inc. | 12220 Stony Plain Road, Suite 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| J. Thompson Consulting Limited | 1422 Sierra Ave, Kingston, ON K7P 3H3 | 2014-03-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Louw Consulting Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.