Karma Lodge Inc. (Corporation# 10943193) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2018.
| Corporation ID | 10943193 |
| Business Number | 739281517 |
| Corporation Name | Karma Lodge Inc. |
| Registered Office Address |
15a South Balsam Street Uxbridge ON L9P 1E9 |
| Incorporation Date | 2018-08-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mike Hoevenaars | 15A South Balsam Street, Uxbridge ON L9P 1E9, Canada |
| Lisa Hoevenaars | 15A South Balsam Street, Uxbridge ON L9P 1E9, Canada |
| Tiffany McDonald | 1050 Shawnmarr Road, Mississauga ON L5H 3V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-13 | current | 15a South Balsam Street, Uxbridge, ON L9P 1E9 |
| Name | 2018-08-13 | current | Karma Lodge Inc. |
| Status | 2018-08-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ontrac Property Management Corp. | 15a South Balsam St, Uxbridge, ON L9P 1E9 | 2013-02-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12073765 Canada Inc. | 73 Nelkydd Lane, Uxbridge, ON L9P 0A2 | 2020-05-21 |
| Tiffany B Chan Consulting Inc. | 75 Nelkydd Lane, Uxbridge, ON L9P 0A2 | 2017-07-23 |
| Rthomas Consulting Inc. | 1012c Campbell Drive, Suite 582, Uxbridge, ON L9P 0A3 | 2017-01-09 |
| 9822216 Canada Corporation | 2 Campbell Dr, Suite 573, Uxbridge, ON L9P 0A3 | 2016-07-07 |
| 8698651 Canada Inc. | 2 Campbell Drive Suite 586, Uxbridge, ON L9P 0A3 | 2013-12-06 |
| Kirsty Kernohan Consulting Inc. | Suite 665, 2 Campbell Drive, Uxbridge, ON L9P 0A3 | 2013-11-01 |
| Bicorp Design Group Ltd. | 2 Campbell Drive, Suite 648, Uxbridge, ON L9P 0A3 | 2010-02-22 |
| Dei Gratia Holdings Inc. | 2 Campbell Drive #642, Uxbridge, ON L9P 0A3 | 2009-12-08 |
| Ecomcard Canada Inc. | 2 Campbell Drive, Suite 807, Uxbridge, ON L9P 0A3 | 1999-08-12 |
| Modtech Holdings Limited | 2 Campbell Drive, Suite 648, Uxbridge, ON L9P 0A3 | 2011-07-18 |
| Find all corporations in postal code L9P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mike Hoevenaars | 15A South Balsam Street, Uxbridge ON L9P 1E9, Canada |
| Lisa Hoevenaars | 15A South Balsam Street, Uxbridge ON L9P 1E9, Canada |
| Tiffany McDonald | 1050 Shawnmarr Road, Mississauga ON L5H 3V1, Canada |
| City | Uxbridge |
| Post Code | L9P 1E9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Quebec Lodge Foundation | 14 Rue Warren, Sherbrooke, QC J1M 1N6 | 1997-11-24 |
| Culinary Karma Ltd. | 180 Gooch Ave, York, ON M6S 4M1 | 2013-09-30 |
| 12 Lodge Wellness Inc. | 12 Lodge Rd, Ottawa, ON K2C 3H1 | 2018-09-18 |
| Thorn Lodge Technology Solutions Inc. | 2422 Thorn Lodge Drive, Mississauga, ON L5K 1K5 | 2004-11-22 |
| Sire Lodge Inc. | 2 Industrial Road, Box 489, Kemptville, ON K0G 1J0 | |
| Hillel Lodge Long-term Care Foundation (ottawa) | 10 Nadolny Sachs Private, Ottawa, ON K2A 4G7 | 2002-06-11 |
| Lizard Creek Lodge Ltd. | 1505 - 17 Avenue S.w., Calgary, AB T2T 0E2 | |
| Mont Tremblant Lodge Information and Reservations Centre Inc. | 4300 De La Seine, Suite 505, Laval, QC H7W 5E2 | 1987-10-01 |
| Perrin's Clinton View Lodge Limited | 65 Grafton Street, Charlottetown, PE C1A 8B9 | |
| La Souveraine Grande Loge Du Canada L'ordre Martiniste Et Synarchique - La Souveraine Grande Loge Du Canada O.m. Et S. | 794 Indian Road, Toronto, ON M6P 2E5 | 1981-05-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Karma Lodge Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.