Extremis Technologies Ltd. (Corporation# 10943096) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2018.
| Corporation ID | 10943096 |
| Business Number | 740394689 |
| Corporation Name | Extremis Technologies Ltd. |
| Registered Office Address |
210-835 View Street Victoria BC V8W 3W8 |
| Incorporation Date | 2018-08-13 |
| Dissolution Date | 2019-11-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lucas Vasilakopoulos | 210-835 View Street, Victoria BC V8W 3W8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-09-27 | current | 210-835 View Street, Victoria, BC V8W 3W8 |
| Address | 2018-08-13 | 2018-09-27 | 409-3185 Tillicum Road, Victoria, BC V9A 0C7 |
| Name | 2018-08-13 | current | Extremis Technologies Ltd. |
| Status | 2019-11-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-08-13 | 2019-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-11-15 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2018-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Odyssey Coaching Group Inc. | 1105 - 835 View Street, Victoria, BC V8W 3W8 | 2015-08-10 |
| Elite Training Programs Inc. | #1105-835 View Street, Victoria, BC V8W 3W8 | 2014-10-01 |
| Peak Objectives Inc. | 1105 - 835 View Street, Victoria, BC V8W 3W8 | 2015-08-11 |
| Kinetic Results Consulting Group Inc. | 1105 - 835 View Street, Victoria, BC V8W 3W8 | 2015-08-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conseillers John H. Simons Inc. | 802-828 Rupert Terrace, Victoria, BC V8W 0A7 | 1995-01-09 |
| Hoodoo Games Ltd. | 902-707 Courtney St, Victoria, BC V8W 0A9 | 2018-10-22 |
| 10592501 Canada Inc. | 707 Courtney Street, Unit 905, Victoria, BC V8W 0A9 | 2018-01-22 |
| Boxasox Inc. | 605-707 Courtney St., Victoria, BC V8W 0A9 | 2014-07-21 |
| 8834130 Canada Ltd. | 707 Courtney St, Unit 404, Victoria, BC V8W 0A9 | 2014-03-26 |
| Meris Inc. | 301-1321 Blanshard Street, C/o Waller Law, Victoria, BC V8W 0B6 | 2016-11-16 |
| True North Equipment Finance Ltd. | #301-1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 | 2015-03-23 |
| Sephiroth Asr Inc. | 301 - 1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 | 2014-09-26 |
| Custom Care Connection Inc. | 1321 Blanshard Street, Suite #301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2012-06-25 |
| Hcp Social Infrastructure (canada) Ltd. | 1321 Blanshard Street, Suite 301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2006-12-01 |
| Find all corporations in postal code V8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Lucas Vasilakopoulos | 210-835 View Street, Victoria BC V8W 3W8, Canada |
| City | Victoria |
| Post Code | V8W 3W8 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + Victoria |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| D.c.t. Technologies Inc. | 6600 Trans-canada Highway, Suite 750, Pointe Claire, QC H9R 4S2 | 2002-05-23 |
| Future Clean Technologies | 8069 Rue Juliette, MontrГ©al, QC H8N 1W5 | 2019-04-03 |
| Net Integration Technologies (quebec) Inc. | 23 Boulevard De L'aeroport, Bromont, QC J2L 1A3 | 2005-12-20 |
| Chicoine, Maillet & AssociÉs Technologies (c.m.a. Technologies) Inc. | 4287 Rue Juneau, Pierrefonds, QC H9H 2C6 | 1996-03-13 |
| Ia Technologies NumГ©riques Inc. | 1080 Grande AllГ©e Ouest, QuГ©bec, QC G1S 1C7 | 2019-06-20 |
| Optimum Energy Technologies Inc. | 7019 Rue Desglaieuls, Longueuil, QC J3Y 8R9 | 2010-08-18 |
| Les Technologies Larcon Technologies Inc. | 14255 Boul. Gouin Ouest, Suite 814, Pierrefonds, QC H8Z 3C2 | 2003-01-10 |
| Technologies Г‰quilogue Inc. / Equilogue Technologies Inc. | 101, Place Charles Lemoyne, #1007, Longueuil, QC J4K 2T3 | 2003-01-06 |
| Technologies Purement Logique Inc. | 14717 E Notre Dame, Montreal, QC | 1992-11-24 |
| Marketucan Technologies Inc. | 564-1804, Boul. Le Corbusier, Laval, QC H7S 2N3 | 2011-09-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Extremis Technologies Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.