DBV TECHNOLOGIES CANADA LTD. (Corporation# 10942871) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2018.
| Corporation ID | 10942871 |
| Business Number | 739349710 |
| Corporation Name | DBV TECHNOLOGIES CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
79 Wellington Street West 30th Floor, Td South Tower Toronto ON M5K 1N2 |
| Incorporation Date | 2018-08-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sebastien Robitaille | 79 Wellington Street West, 30th Floor, TD South Tower, Toronto ON M5K 1N2, Canada |
| Barbara William | 79 Wellington Street West, 30th Floor, TD South Tower, Toronto ON M5K 1N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-13 | current | 79 Wellington Street West, 30th Floor, Td South Tower, Toronto, ON M5K 1N2 |
| Name | 2018-08-13 | current | DBV TECHNOLOGIES CANADA LTD. |
| Status | 2018-08-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Adelaide Capital Corporation | 79 Wellington Street West, Toronto, ON M5K 1A1 | |
| CГўble Satisfaction International Inc. | 79 Wellington Street West, Suite 3475, Maritimie Life Tower, Toronto, ON M5K 1J3 | |
| Weather.ca Webcast Inc. | 79 Wellington Street West, Suite 3000 Toronto Dominion Centre, Toronto, ON M5K 1N2 | 1996-09-11 |
| 3422232 Canada Inc. | 79 Wellington Street West, 8th Floor, Maritime Life Tower, Toronto, ON M5K 1N9 | 1998-08-13 |
| Capmark Canada Limited | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1N2 | 1998-06-19 |
| Projets Technologiques Primaxis IncorporГ©e | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1N2 | 1998-06-23 |
| Pathonic Real Estate Inc. | 79 Wellington Street West, 8th Floor, Toronto, ON M5K 1A2 | 1990-04-10 |
| Maxlink Canada Inc. | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Aetna Tower, Toronto Domini, Toronto, ON M5K 1N2 | 1999-03-25 |
| 3610268 Canada Limited | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Aetna Tower, Toronto, ON M5K 1N2 | 1999-04-30 |
| 3648729 Canada Limited | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1N2 | 1999-08-10 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Degesch Canada Inc. | 79 Wellington Street W, 30th Floor, Toronto, ON M5K 1N2 | 2020-06-30 |
| 11232541 Canada Inc. | 79 Wellington Street, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1N2 | 2019-02-04 |
| Solar Acquisition Corp. | 79 Wellington Street W., Suite 3000, Toronto, ON M5K 1N2 | 2018-11-27 |
| Canada Tmp Finance Ltd. | 79 Wellington Street West, 30th Floor, Td South Tower, Toronto, ON M5K 1N2 | 2018-05-28 |
| Health Supercluster Institute Ltd. | 79 Wellington St. West #3000, Toronto, ON M5K 1N2 | 2017-07-17 |
| The Nate Black Foundation | 79 Wellington Street West, 30th Floor, Box 270, Td South Tower, Toronto, ON M5K 1N2 | 2017-01-06 |
| PropriÉtÉs GaÉtan Inc. | 79 Wellington Street W., 30th Floor, Td South Tower, Toronto, ON M5K 1N2 | 2014-11-20 |
| 8018316 Canada Inc. | 79 Wellington St. W., Suite 3000, Td Centre, Toronto, ON M5K 1N2 | 2012-11-01 |
| Akaraka Canada | 79 Wellington St West, Ste 3000, Toronto, ON M5K 1N2 | 2012-08-02 |
| 7345933 Canada Inc. | 79 Wellington Street West, Td Centre, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1N2 | 2010-03-05 |
| Find all corporations in postal code M5K 1N2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sebastien Robitaille | 79 Wellington Street West, 30th Floor, TD South Tower, Toronto ON M5K 1N2, Canada |
| Barbara William | 79 Wellington Street West, 30th Floor, TD South Tower, Toronto ON M5K 1N2, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5K 1N2 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| D.c.t. Technologies Inc. | 6600 Trans-canada Highway, Suite 750, Pointe Claire, QC H9R 4S2 | 2002-05-23 |
| Technologies MÉdicales Omt Canada Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2C1 | 1991-12-06 |
| I2 Technologies (canada) Inc. | 1155 RenÉ-lÉvesque Boulevard West, 40th Floor, MontrÉal, QC H3B 3V2 | |
| Medical International Technologies (mit Canada) Inc. | 1872 Beaulac, St. Laurent, QC H4R 2E7 | 2002-05-13 |
| An Alternative Technologies Canada Inc. | 3551 Rue St-charles, Bureau 900, Kirkland, QC H9H 3C4 | 2011-09-27 |
| Nexsan Technologies Canada Inc. | 1405 Trans-canada Highway, Suite 300, Dorval, QC H9P 2V9 | 2000-07-01 |
| Psq Technologies Canada Inc. | 65 Brunswick Blvd., Suite 240, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2N4 | 2000-08-28 |
| Technologies Purement Logique Inc. | 14717 E Notre Dame, Montreal, QC | 1992-11-24 |
| Future Clean Technologies | 8069 Rue Juliette, MontrГ©al, QC H8N 1W5 | 2019-04-03 |
| Hydroelectron Technologies Inc. | 1303 Greene Ave., Suite 102, Westmount, QC H3Z 2A7 | 2005-04-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on DBV TECHNOLOGIES CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.