Angus X Limited (Corporation# 10942863) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2018.
| Corporation ID | 10942863 |
| Business Number | 740420682 |
| Corporation Name | Angus X Limited |
| Registered Office Address |
7454 Patterson Side Road Caledon ON L7K 2M4 |
| Incorporation Date | 2018-08-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| nancy kingsley | 7454 Patterson Side Road, Caledon ON L7K 2M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-13 | current | 7454 Patterson Side Road, Caledon, ON L7K 2M4 |
| Name | 2018-08-13 | current | Angus X Limited |
| Status | 2018-08-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9171258 Canada Incorporated | 7454 Patterson Side Road, Caledon, ON L7K 1H3 | 2015-01-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12190397 Canada Inc. | 29 Victoria Crescent, Caledon, ON L7K 0A1 | 2020-07-10 |
| The Market Hill Cafe Inc. | 19834 Airport Road, Caledon, ON L7K 0A1 | 2012-04-01 |
| Highland Roofing (ontario) Ltd. | 12 Victoria Crescent, Caledon, ON L7K 0A1 | 2011-05-19 |
| Jarmo Audio Inc. | 6 Church Street, Caledon, Ontario, ON L7K 0A2 | 2010-10-27 |
| 10352233 Canada Inc. | 10 Church Street, Ievgeniia Lelchytska, Caledon, ON L7K 0A2 | 2017-08-03 |
| Kls Business Consulting Inc. | 17 Simcoe Street, Caledon, ON L7K 0A4 | 2016-02-19 |
| Compassion for Paws | 36 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2020-02-03 |
| 10998222 Canada Incorporated | 34 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2018-09-19 |
| Wundrlab Fabrication Limited | 8 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2015-08-14 |
| Tnt Tooling, Servicing and Design Inc. | 2 Holmes Drive, Caledon, ON L7K 0A7 | 2013-02-18 |
| Find all corporations in postal code L7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| nancy kingsley | 7454 Patterson Side Road, Caledon ON L7K 2M4, Canada |
| City | Caledon |
| Post Code | L7K 2M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pharmacie Angus Inc. | 150 Angus Sud, East-angus, QC J0B 1R0 | 1994-11-04 |
| PiГЁces D'aciers East Angus Inc. | 16 Rue Willard, East Angus, QC J0B 1R0 | 1997-06-10 |
| L'entrepot De Viande Angus Inc. | 1045 Rembrandt, Brossard, QC J4X 2E9 | 1986-10-06 |
| Angus Partnership Inc. | 3021 Chemin De Breslay, Montreal, QC H3Y 2G8 | |
| 160748 Canada Inc. | 57 Angus North Street, East Angus, QC J0B 1R0 | 1988-05-05 |
| 133736 Canada Ltee | 28 Angus Nord, East Angus, QC J0B 1R0 | 1984-07-05 |
| Bel-formes East-angus Inc. | 65b Rue Hotel De Ville, Easst-angus, QC J0B 1R0 | 1984-11-29 |
| Accessoires De Laiterie Angus Inc. | 3e Concession, Cte Huntingdon, Elgin, QC J0S 1A0 | 1980-01-10 |
| 102533 Canada Ltd. | 98 Rue Angus, East-angus, QC J0B 1R0 | 1980-11-21 |
| 3232565 Canada Inc. | 57 Rue Angus Sud, East Angus, QC J0B 1R0 | 1996-02-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on Angus X Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.