SMALL BATCH INC. (Corporation# 10942804) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2018.
| Corporation ID | 10942804 |
| Business Number | 739341113 |
| Corporation Name | SMALL BATCH INC. |
| Registered Office Address |
204-836 2nd Ave E Owen Sound ON N4K 2H3 |
| Incorporation Date | 2018-08-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Richard Kenneth Andrew Schneider | 204-836 2nd Ave E, Owen Sound ON N4K 2H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-13 | current | 204-836 2nd Ave E, Owen Sound, ON N4K 2H3 |
| Name | 2018-08-13 | current | SMALL BATCH INC. |
| Status | 2018-08-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 204-836 2nd Ave E |
| City | Owen Sound |
| Province | ON |
| Postal Code | N4K 2H3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11003941 Canada Inc. | 888 - 2nd Avenue East, Owen Sound, ON N4K 2H3 | 2018-09-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9551972 Canada Incorporated | 1342 14th Avenue East, Owen Sound, ON N4K 0A1 | 2015-12-16 |
| Byond Pharmacy Services Inc. | 221 2nd Ave West, Owen Sound, ON N4K 0A6 | 2015-04-12 |
| Fairsquare Pt Care Inc. | 903 23rd Street "a" East, Owen Sound, ON N4K 0B2 | 2015-09-17 |
| Fairsquare Imports and Exports Inc. | 903 23rd Street A East, Owen Sound, ON N4K 0B2 | 2013-08-12 |
| Amp Pro Electrical Services Ltd. | 548 9th Street A East, Owen Sound, ON N4K 0C4 | 2010-04-13 |
| Rockcliffe Pentecostal Church | 10 4th Avenue West, Owen Sound, ON N4K 0G9 | 2015-01-01 |
| N Visible Links (canada) Inc. | 598 4th Street East, Owen Sound, ON N4K 1B1 | 2005-04-06 |
| Yes Crickets Inc. | 229 4th St A East, Owen Sound, ON N4K 1B8 | 2018-10-12 |
| How-to-box Inc. | 230 5th St East, Owen Sound, ON N4K 1C7 | 2008-02-18 |
| Neighbourhood Toy Stores of Canada | 236 5th Street East, Owen Sound, ON N4K 1C7 | 2002-09-10 |
| Find all corporations in postal code N4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Richard Kenneth Andrew Schneider | 204-836 2nd Ave E, Owen Sound ON N4K 2H3, Canada |
| City | Owen Sound |
| Post Code | N4K 2H3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Small Batch Dispatch Inc. | 110 Adesso Drive Unit #8, Vaughan, ON L4K 3C5 | 2018-02-27 |
| Small Batch Spirits and Beverage Importers Inc. | 16750 Heart Lake Road, Caledon, ON L7C 2K2 | 2019-12-11 |
| M.small Family Holdings Inc. | 6800 Louis Pasteur, CГґte St. Luc, QC H4W 2X2 | 2009-12-24 |
| Le Fonds Ml Small-cap Inc. | 1155 Rene Levesque West, Suite 2205, Montreal, QC H3B 4T3 | 1992-11-20 |
| Agence Commerciale Neil Small Inc . | 9250 Ave Du Parc, Bureau 300, Montreal, QC H2N 1Z2 | 1981-07-29 |
| Small Johns Clothing Inc. | 6854 Korczak, CГґte Saint Luc, QC H4W 2W5 | 2018-11-01 |
| Batch 10 Inc. | 10-27 Brentcliffe Rd., Toronto, ON M4G 3Y4 | 2020-10-18 |
| Best Batch Inc. | 60 Atlantic Avenue, Toronto, ON M6K 1X9 | 2018-03-13 |
| Small Dog Communications Inc. | 19 Wolseley South, Montreal-west, QC H4X 1V3 | 2010-04-01 |
| Batch Soup Company Ltd. | 109 Duplex Avenue, Toronto, ON M5P 2A6 | 2015-07-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on SMALL BATCH INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.