DW Kearns Contracting Inc. (Corporation# 10877425) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 11, 2018.
| Corporation ID | 10877425 |
| Business Number | 745360883 |
| Corporation Name | DW Kearns Contracting Inc. |
| Registered Office Address |
5417 Line 8 North Oro-medonte ON L0K 1N0 |
| Incorporation Date | 2018-07-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Melanie Kearns | 5417 Line 8 North, Oro-Medonte ON L0K 1N0, Canada |
| David Kearns | 5417 Line 8 North, Oro-Medonte ON L0K 1N0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-11 | current | 5417 Line 8 North, Oro-medonte, ON L0K 1N0 |
| Name | 2018-07-11 | current | DW Kearns Contracting Inc. |
| Status | 2018-07-11 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5417 Line 8 North |
| City | Oro-Medonte |
| Province | ON |
| Postal Code | L0K 1N0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kpscribbler Incorporated | 4 Brechin Crescent, Oro-medonte, ON L0K 1N0 | 2019-09-05 |
| Echelon Kitchen and Bath Remodeling Inc. | 6 Agnes St, 6, Oro-medonte, ON L0K 1N0 | 2015-06-21 |
| 8688940 Canada Corp. | 63 Slalom Drive, Moonstone, ON L0K 1N0 | 2013-11-08 |
| Mdxone Inc. | 4 Valleyview Dr, Moonstone, Oro-medonte, ON L0K 1N0 | 2013-09-05 |
| 8404470 Canada Inc. | 31 Slalom Drive, Box 243, Moonstone, ON L0K 1N0 | 2013-01-14 |
| Visionbay Inc. | 19 Alpine Drive, Moonstone, ON L0K 1N0 | 2010-07-07 |
| Bugslife Solutions Inc. | 25, Alpine Drive, Moonstone, ON L0K 1N0 | 2015-09-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A9 Counselling & Consulting Services Inc. | 1205 Concession Road 9, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2020-11-19 |
| Fair Havens Bible Conference | B2215 Highway 48 East, R.r. #3, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2020-09-29 |
| 12094193 Canada Inc. | 86 Morrison Ave, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2020-05-30 |
| Uprank Inc. | 24345 Thorah Park Boulevard, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2019-04-17 |
| Houten Contracting Inc. | 615 Highland Crescent, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2019-03-20 |
| Glic Digital Marketing Inc. | 26820 Cedarhurst Beach Rd., Beaverton, ON L0K 1A0 | 2018-09-05 |
| Gz Homes Inc. | 67 Thorah Concession Rd 1, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2018-08-21 |
| Sheis Inc. | 26980 Cedarhurst Beach Road, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2018-04-18 |
| Canadian Alliance of Medical Laboratory Professionals Regulators | 396 Osborne St, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2018-04-17 |
| 10434108 Canada Inc. | 1 Stoddart St, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2017-10-03 |
| Find all corporations in postal code L0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Melanie Kearns | 5417 Line 8 North, Oro-Medonte ON L0K 1N0, Canada |
| David Kearns | 5417 Line 8 North, Oro-Medonte ON L0K 1N0, Canada |
| City | Oro-Medonte |
| Post Code | L0K 1N0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Subsist Inc. | 526, Kearns Dr., Milton, ON L9T 5J8 | 2020-04-20 |
| 8cetera Inc. | 510 Kearns Drive, Milton, ON L9T 5J9 | 2019-05-21 |
| Sombratech Inc. | 2531 Kearns Way, Greely, ON K4P 1R9 | 2007-06-04 |
| Kearns International Limited | 95, Turnberry Ave., Toronto, ON M6N 1R2 | 2012-08-16 |
| Holzburg Homes Ltd. | 2512 Kearns Way, Greely, ON K4P 1R9 | 2014-06-23 |
| Awm Estates and Development Inc. | 2531 Kearns Way, Ottawa, ON K4P 1R9 | 2008-03-17 |
| T. J. Kearns Consulting Inc. | 301 Moodie Drive, Suite 400, Ottawa, ON K2H 9C4 | 2016-04-06 |
| Maureen Kearns Consulting Inc. | 274 Parkin Circle, Ottawa, ON K1T 4G8 | 2006-04-28 |
| Alinea Cannabis Inc. | 1026 Kearns Crescent, Regina, SK S4N 2C6 | 2019-04-02 |
| 2827484 Canada Limited | 1 Government Road, Box 18, Kearns, ON P0K 1J0 | 1992-06-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on DW Kearns Contracting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.