Velocity Truck Parts INC. (Corporation# 10877336) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 2018.
| Corporation ID | 10877336 |
| Business Number | 745919282 |
| Corporation Name | Velocity Truck Parts INC. |
| Registered Office Address |
405 3 Ave Ne Airdre AB T4B 1R7 |
| Incorporation Date | 2018-07-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sherri Amanda Sharpe | 87-8220 King George BVD, SURREY BC V3W 6E1, Canada |
| David Alan Sharpe | 87-8220 King George BVD, SURREY BC V3W 6E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-06-18 | current | 405 3 Ave Ne, Airdre, AB T4B 1R7 |
| Address | 2018-07-09 | 2020-06-18 | 87-8220 King George Bvd, Surrey, BC V3W 6E1 |
| Name | 2020-06-18 | current | Velocity Truck Parts INC. |
| Name | 2018-07-09 | 2020-06-18 | Sharpe Visions Enterprises INC. |
| Status | 2018-07-09 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-06-18 | Amendment / Modification |
Name Changed. RO Changed. Section: 178 |
| 2018-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pav Transport Inc. | 1603, 703 Luxstone Square Sw, Airdrie, AB T4B 0A4 | 2015-10-13 |
| International Settle Inn Inc. | #1402 - 703 Luxstone Square Sw, Airdrie, AB T4B 0A4 | 2003-07-29 |
| Valera Consulting Inc. | 422 Luxstone Green Sw, Airdrie, AB T4B 0A5 | 2009-12-31 |
| Channeling Inc. | 1730 Baywater St Sw, Airdrie, AB T4B 0A7 | 2020-05-26 |
| 8285535 Canada Inc. | 1830 Baywater St., Airdrie, AB T4B 0A8 | 2012-08-30 |
| Handydan Landscaping Ltd. | 130 Baywater Way, Airdrie, AB T4B 0B2 | 2016-03-01 |
| Pow Wow Fitness Inc. | 406-620, Luxstone Landing Sw, Airdrie, AB T4B 0B5 | 2017-08-14 |
| Harvey's Exteriors Inc. | 271236, Range Road 13, Airdrie, AB T4B 0B8 | 2008-03-25 |
| 12447771 Canada Inc. | 355 Morningside Crescent Southwest, Airdrie, AB T4B 0C1 | 2020-10-26 |
| Bajwa Consulting Corporation | 586 Luxstone Ld Sw, Airdrie, AB T4B 0C7 | 2013-03-22 |
| Find all corporations in postal code T4B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sherri Amanda Sharpe | 87-8220 King George BVD, SURREY BC V3W 6E1, Canada |
| David Alan Sharpe | 87-8220 King George BVD, SURREY BC V3W 6E1, Canada |
| City | Airdre |
| Post Code | T4B 1R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pinwood Truck Parts Inc. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Velocity Truck Transfers and Staffing Solutions Inc. | 5-46 James Street, Ottawa, ON K2P 0T6 | 2015-02-02 |
| Big Valley Truck Parts Ltd. | 26 Carr Drive, Ajax, ON L1T 3C9 | 2020-06-29 |
| Patriot Truck Parts Inc. | 1-40 Audia Court, Vaughan, ON L4K 3N4 | 2015-05-27 |
| S & S Truck Parts Limited | 225 Preston Street, Ottawa, ON K1R 7R1 | 1950-01-14 |
| Division Truck & Trailer Parts Inc. | 136 East Drive, Brampton, ON L6T 1C1 | 2020-07-17 |
| Surya Heavy Truck Parts Inc. | 6030 - 12 Avenue, Edmonton, AB T5W 1Z6 | 2017-11-15 |
| Dick's Truck Parts Limited | 3555 Mcnicoll Ave, Scarborough, ON M1V 5M9 | 2019-01-10 |
| Laurent Truck Parts (two Mountains) Inc. - | 9300 Edison, Anjou, QC H1J 1T1 | 1978-11-07 |
| Freewind Truck Parts Canada Inc. | 150 Nantucket Blvd, Unit 9, Scarborough, ON M1P 2P1 | 2015-03-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on Velocity Truck Parts INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.