Brady White Group Inc. (Corporation# 10877107) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 2018.
| Corporation ID | 10877107 |
| Business Number | 744987314 |
| Corporation Name | Brady White Group Inc. |
| Registered Office Address |
207-1270 Johnson St Victoria BC V8V 3P1 |
| Incorporation Date | 2018-07-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Loretta Beaulieu | 207-1270 Johnson St., Victoria BC V8V 3P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-09 | current | 207-1270 Johnson St, Victoria, BC V8V 3P1 |
| Name | 2018-07-09 | current | Brady White Group Inc. |
| Status | 2018-07-09 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Independent Running Retailers of Canada | 1200 Vancouver Street, Victoria, BC V8V 0A4 | 2014-05-27 |
| Be You Promise.org | 50 Dallas Road, Suite 18, Victoria, BC V8V 1A2 | 2011-02-24 |
| In A Lather Canada Inc. | 31-60 Dallas Road, Victoria, BC V8V 1A2 | 2009-09-15 |
| Emms Professional Services Inc. | 801-450 Dallas Road, Victoria, BC V8V 1B1 | 2017-05-12 |
| Moira Dann Creative Inc. | 502 Dallas Road Unit 1, Victoria, BC V8V 1B2 | 2020-04-22 |
| Saumik Productions Inc. | 548 Dallas Road, Victoria, BC V8V 1B3 | 2010-07-14 |
| Gja Brokerage Services Inc. | 107-640 Dallas Road, Victoria, BC V8V 1B6 | 2020-06-18 |
| Entreprises Rick Goring Inc. | 60 Dallas Road, Unit 11, Victoria, BC V8V 1E2 | 2013-07-04 |
| Jem Monday Publishing Inc. | 305 - 539 Niagara Street, Victoria, BC V8V 1H2 | 2017-10-04 |
| Hati & Skoll Corp. | 107-535 Niagara Street, Victoria, BC V8V 1H3 | 2020-11-10 |
| Find all corporations in postal code V8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Loretta Beaulieu | 207-1270 Johnson St., Victoria BC V8V 3P1, Canada |
| City | Victoria |
| Post Code | V8V 3P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Brady Road Service Inc. | 1135 Boulevard Alexis-lebert, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 1Y3 | 1997-02-03 |
| Brady Auto Parts Inc. | 459 Boulevard Laurier, La Plaine, Assomption, QC J0N 1B0 | 1979-07-26 |
| White House Graphics Inc. | 35 Royal Group Crescent, Suite 6, Woodbridge, ON L4H 1X9 | 1995-02-16 |
| Muswell Group Inc. | 1333 Winter Street, Suite 204, White Rock, BC V4B 3Y2 | |
| M.c.k. Group (pine Right) Ltd. | 23 White Acres, Harrington, QC J8G 2S8 | 1991-11-12 |
| Simsen Group Inc. | 2 Oxford Bay, White City, SK S4L 0C6 | 2018-09-30 |
| Stanford Property Group Inc. | 26 Dr. White Pine, Beaconsfield, QC H9W 5E3 | 2010-04-12 |
| White House Group Inc. | 22 Flint Court, Moncton, NB E1G 2E6 | 2009-07-13 |
| Forsat Group Inc. | 20 White Oak Cresent, Richmond Hill, ON L4B 3R7 | 2014-05-10 |
| White Phoenix Investment Group Inc. | 813 Kimberly Pl, Victoria, BC V8X 4R2 | 2006-11-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Brady White Group Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.