LNG EXIM INC. (Corporation# 10877085) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 2018.
| Corporation ID | 10877085 |
| Business Number | 744986910 |
| Corporation Name | LNG EXIM INC. |
| Registered Office Address |
18 Topiary Lane Brampton ON L7A 2K6 |
| Incorporation Date | 2018-07-09 |
| Dissolution Date | 2019-11-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TEJALSINH G. JADEJA | 18 TOPIARY LANE, BRAMPTON ON L7A 2K6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-09 | current | 18 Topiary Lane, Brampton, ON L7A 2K6 |
| Name | 2018-07-09 | current | LNG EXIM INC. |
| Status | 2019-11-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-07-09 | 2019-11-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-11-18 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2018-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Testpro Consulting Inc. | 21 Topiary Lane, Brampton, ON L7A 2K6 | 2020-11-17 |
| 10406406 Canada Inc. | 12 Dells Crescent, Brampton, ON L7A 2K6 | 2017-09-14 |
| 9463259 Canada Inc. | 9 Topiary Lane, Brampton, ON L7A 2K6 | 2015-10-03 |
| 8659834 Canada Inc. | 09 Topiary Lane, Brampton, ON L7A 2K6 | 2013-10-10 |
| 6725309 Canada Inc. | 6 Dells Cres, Brampton, ON L7A 2K6 | 2007-02-22 |
| 6436439 Canada Inc. | 15 Topiary Lane, Brampton, ON L7A 2K6 | 2005-08-22 |
| 10053082 Canada Inc. | 9, Topiary Lane, Brampton, ON L7A 2K6 | 2017-01-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TEJALSINH G. JADEJA | 18 TOPIARY LANE, BRAMPTON ON L7A 2K6, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L7A 2K6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Beyond Exim Group Inc. | 8309 ChГўteaubriand #2, MontrГ©al, QC H2P 2A2 | 2011-09-11 |
| Developpement Exim Corp. | 34 Castle Frank Road, Toronto, ON M4W 2Z6 | 1981-02-06 |
| Sodexin-exim Alliances Stratégiques Inc. | 1040, Rue BelvÉdÈre, Suite 315, QuÉbec, QC G1S 3G3 | 2002-09-10 |
| Mgk Exim Inc. | 5 Masken Circle, Brampton, ON L7A 4J3 | 2020-07-01 |
| 3r Exim Inc. | 101-366 The East Mall, Etobicoke, ON M9B 6C6 | 2002-05-02 |
| Ps Exim Global Inc. | 22 Sea Lion Rd., Brampton, ON L6V 4P8 | 2014-12-11 |
| Can-pol Exim Co., Inc. | 330 Montpellier, St-laurent, QC H4N 2G7 | 1980-08-14 |
| Exim-net S.a.r.f. | 300 Rue De La Montagne, Montreal, QC H3C 2B1 | 1990-04-06 |
| Om Exim Incorporated | 156 Lorenzo Dr., Hamilton, ON L9A 0A2 | 2004-09-28 |
| Sauga Exim Ltd. | 21 Dagwell Crescent, Ajax, ON L1T 3M8 | 2014-01-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on LNG EXIM INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.