POLLUX TRANSPORT INC. (Corporation# 10877018) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 2018.
| Corporation ID | 10877018 |
| Business Number | 745015313 |
| Corporation Name | POLLUX TRANSPORT INC. |
| Registered Office Address |
100 Bruce Beer Drive Brampton ON L6V 2W9 |
| Incorporation Date | 2018-07-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NEHA SHARMA | 297 Royal Salisbury Way, Brampton ON L6V 2W9, Canada |
| VIKRAMJEET SINGH | 297 Royal Salisbury Way, Brampton ON L6V 2W9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-09 | current | 100 Bruce Beer Drive, Brampton, ON L6V 2W9 |
| Name | 2018-07-09 | current | POLLUX TRANSPORT INC. |
| Status | 2018-07-09 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11869957 Canada Inc. | 100 Bruce Beer Drive, Brampton, ON L6V 2W9 | 2020-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| EverblГјm Essentials Corporation | 56 Bruce Beer Drive, Brampton, ON L6V 2W9 | 2020-11-11 |
| 11503294 Canada Inc. | 36 Bruce Beer Drive, Brampton, ON L6V 2W9 | 2019-07-08 |
| 11403249 Canada Inc. | 44 Bruce Beer Drive, Brampton, ON L6V 2W9 | 2019-05-10 |
| 10460591 Canada Inc. | 32 Bruce Beer Drive, Brampton, ON L6V 2W9 | 2017-10-22 |
| Izla Decoration Inc. | 50 Bruce Beer Dr., Brampton, ON L6V 2W9 | 2016-10-31 |
| Montzu Transport Incorporated | 30 Bruce Beer Dr, Brampton, ON L6V 2W9 | 2015-10-08 |
| Al-shafaque International Corporation | 38 Bruce Bear Dr, Brampton, ON L6V 2W9 | 2008-04-03 |
| 6622011 Canada Inc. | 54 Bruce Beer Dr, Brampton, ON L6V 2W9 | 2006-09-06 |
| 6190138 Canada Incorporated | 42 Bruce Beer Drive, Brampton, ON L6V 2W9 | 2004-02-03 |
| 6242928 Canada Incorporated | 42 Bruce Beer Drive, Brampton, ON L6V 2W9 | 2004-06-02 |
| Find all corporations in postal code L6V 2W9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NEHA SHARMA | 297 Royal Salisbury Way, Brampton ON L6V 2W9, Canada |
| VIKRAMJEET SINGH | 297 Royal Salisbury Way, Brampton ON L6V 2W9, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6V 2W9 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + Brampton |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Placements Pollux Limitee | 2508 Palmer Avenue, Coquitlam, BC V3H 2V1 | 1983-05-27 |
| Les Textiles Pollux Canada Ltee | 1 Place Ville Marie, Suite 2125, Montreal, QC H3B 2C6 | 1987-01-15 |
| Pollux Solutions Inc. | 28-101 Twyford Street, Ottawa, ON K1V 0V3 | 2008-06-12 |
| Generation Pollux Corporation | 34 Mcgarr Court, Guelph, ON N1L 1N5 | 2010-05-01 |
| Les Ateliers Pollux Inc. | 1541 Ducharme, Outremont, QC H2V 1G2 | 1986-07-17 |
| The Pollux Foundation | 50 King St West, Suite 1500, Toronto, ON M5H 1H3 | 1974-01-07 |
| Bbj Equipement De Transport Ltee | 855 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4T 1P5 | 1976-10-29 |
| Transport & Broker Jo-bo Ltd. | 555 Rue Dollard, Suite 203, Lasalle, QC H8N 1S2 | 1986-11-20 |
| Transport Tfi 4 Inc. | 8801 Trans-canada Hwy, Suite 500, Saint-laurent, QC H4S 1Z6 | |
| Auto Transport R.v.d. Ltd. | 56 Berlioz, Candiac, QC J5R 3Z4 | 1998-09-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on POLLUX TRANSPORT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.