XIAO DUO TECHNOLOGY INC. (Corporation# 10876801) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 10, 2018.
| Corporation ID | 10876801 |
| Business Number | 745844282 |
| Corporation Name | XIAO DUO TECHNOLOGY INC. |
| Registered Office Address |
2804 - 3939 Duke of York Blvd Mississauga ON L5B 4N2 |
| Incorporation Date | 2018-07-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JIE WEI | 22 BUTTERFIELD DR., NORTH YORK ON M3A 2L8, Canada |
| YUAN LU | 2804-3939 DUKE OF YORK BLVD, MISSISSAUGA ON L5B 4N2, Canada |
| YIHANG LI | 499 WALLENBERG CRES, MISSISSAUGA ON L5B 3M2, Canada |
| HUI WEI | 22 BUTTERFIELD DR., NORTH YORK ON M3A 2L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-10 | current | 2804 - 3939 Duke of York Blvd, Mississauga, ON L5B 4N2 |
| Name | 2018-07-10 | current | XIAO DUO TECHNOLOGY INC. |
| Status | 2018-07-10 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2804 - 3939 DUKE OF YORK BLVD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5B 4N2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12406918 Canada Inc. | 311-3939 Duke of York Boulevard, Mississauga, ON L5B 4N2 | 2020-10-09 |
| Thor Haptics Inc. | 510-3939 Duke of York Boulevard, Mississauga, ON L5B 4N2 | 2020-08-05 |
| Mcv Innovative Consulting Inc. | 1504 - 3939 Duke of York Blvd, Missisauga, ON L5B 4N2 | 2019-10-17 |
| First Cub Digital Inc. | 1701 - 3939 Duke of York Boulevard, Mississauga, ON L5B 4N2 | 2019-02-24 |
| 10867012 Canada Inc. | 3305 - 3939 Duke of York Blvd, Mississauga, ON L5B 4N2 | 2018-07-01 |
| First Ambassador Group Inc. | 3939 Duke of York Boulevard, Unit 101, Mississauga, ON L5B 4N2 | 2016-11-21 |
| Authensecurity Consulting Inc. | 1209-3939 Duke of York Blvd., Mississauga, ON L5B 4N2 | 2015-08-06 |
| Bryans Brothers Holding Incorporated | 1805-3939 Duke of York Blvd, Mississauga, ON L5B 4N2 | 2015-06-17 |
| 9139362 Canada Corp. | 920-3939 Duke of York Blvd., Mississauga, ON L5B 4N2 | 2015-01-01 |
| SalГ© Et SucrГ© Inc. | 3939 Duke of York, Suite # 1702, Mississauga, ON L5B 4N2 | 2012-10-03 |
| Find all corporations in postal code L5B 4N2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JIE WEI | 22 BUTTERFIELD DR., NORTH YORK ON M3A 2L8, Canada |
| YUAN LU | 2804-3939 DUKE OF YORK BLVD, MISSISSAUGA ON L5B 4N2, Canada |
| YIHANG LI | 499 WALLENBERG CRES, MISSISSAUGA ON L5B 3M2, Canada |
| HUI WEI | 22 BUTTERFIELD DR., NORTH YORK ON M3A 2L8, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5B 4N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Xiao Hua Technology Inc. | 40 Tooklea Cres, Scarborough, ON M1S 4C1 | 2009-10-06 |
| Zi Xiao Science and Technology Development Ltd. | 215 Rue Laurier, L'ile Bizard, QC H9C 2W9 | 2011-05-15 |
| Les Raviolis Shanghai Fu Chun Xiao Long Canada Inc. | 5867, Rue De Terrebonne, MontrГ©al, QC H4A 1B4 | 2018-12-05 |
| Xiao Zai Inc. | 18 Captains Way, Scarborough, ON M1V 5G8 | 2019-07-04 |
| Fen Wei Xiao Cao Inc. | 119 Homedale Dr, Scarborough, ON M1V 1M1 | 2010-03-11 |
| Xiao's Handcraft Inc. | 16 Baxter Crescent, Thorold, ON L2V 4R6 | 2020-02-25 |
| Xiao HÉ Group Inc. | 31 Schroder Crescent, Unit #33, Guelph, ON N1E 7M6 | 2010-09-19 |
| Xiao Nan Natural Health Cultivation Inc. | 98 Elmrill Road, Markham, ON L6C 2P6 | 2010-09-15 |
| Chen & Xiao Inc. | 1703 - 224 King Street West, Toronto, ON M5H 0A6 | 2020-10-04 |
| Chen Xiao Yan's First Shop Incorporated | 29 Singer Court Unit 2711, North York, ON M2K 0B3 | 2013-09-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on XIAO DUO TECHNOLOGY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.