Neuro Amel Technologies Inc. (Corporation# 10876631) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 2018.
| Corporation ID | 10876631 |
| Business Number | 745021113 |
| Corporation Name | Neuro Amel Technologies Inc. |
| Registered Office Address |
2134 Robie Street Halifax NS B3K 4M5 |
| Incorporation Date | 2018-07-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Robert Scott Young | 2058 East River East Side Road, New Glasgow NS B0K 1B0, Canada |
| Hayam Mahmoud-Ahmed | 2134 Robie Street, Halifax NS B3K 4M5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-09 | current | 2134 Robie Street, Halifax, NS B3K 4M5 |
| Name | 2018-07-09 | current | Neuro Amel Technologies Inc. |
| Status | 2018-07-09 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11830392 Canada Ltd. | 311-2717, Gladstone Street, Halifax, NS B3K 0A4 | 2020-01-07 |
| Takaya Technology Inc. | 901-5839 Cunard Street, Halifax, NS B3K 0B1 | 2020-08-06 |
| The Tribe Network | 3260 Barrington Street, 618, Halifax, NS B3K 0B5 | 2020-07-06 |
| Fresh Mortgages Inc. | 3204 Barrington Street, Halifax, NS B3K 0B5 | 2009-01-28 |
| Tbg Mortgage Brokers Inc. | 105-3260 Barrington Street, Invis Main Office, Halifax, NS B3K 0B5 | 2008-08-04 |
| 8074461 Canada Inc. | 5221 Cornwallis Street, Suite 209, Spice Building, Halifax, NS B3K 0B6 | 2012-01-06 |
| Jagerbomb Inc. | 5221 Cornwallis St., Unit #402, Halifax, NS B3K 0B6 | 2008-08-08 |
| Vital Signs Nurse Consulting Inc. | 5221 Cornwallis Street, Unit 515, Halifax, NS B3K 0B6 | 2019-06-10 |
| My Cozzes Ltd. | 5221 Cornwallis St., #104, Halifax, NS B3K 0B6 | 2019-11-29 |
| The Wells Collective Ltd. | 5221 Cornwallis Street, Unit 408, Halifax, NS B3K 0B6 | 2020-10-30 |
| Find all corporations in postal code B3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Robert Scott Young | 2058 East River East Side Road, New Glasgow NS B0K 1B0, Canada |
| Hayam Mahmoud-Ahmed | 2134 Robie Street, Halifax NS B3K 4M5, Canada |
| City | Halifax |
| Post Code | B3K 4M5 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + Halifax |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Atlantis-amel Technologies Corporation | 5235 Rothesay Court, Mississauga, ON L5M 4Y3 | 2003-03-27 |
| P.n.l. Neuro-linguistic Programming Inc./programmation Neuro-linguistique | 10 St-jacques, Bur 603, Montreal, QC H2Y 1L3 | 1985-05-14 |
| Hdn Neuro Research Inc. / Recherche Neuro Hdn Inc. | 1002, Sherbrooke Ouest, 29e Г©tage, MontrГ©al, QC H3A 3L6 | 2009-12-17 |
| Neuro Cru Partners Inc. | 1000 Rue De La Commune Est, Suite 901, MontrГ©al, QC H2L 5C1 | 2019-07-25 |
| Fondation Neuro | 145 King St. West, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2J3 | 1983-09-28 |
| Neuro-tumor Fund Inc. | 3801 Rue Universite, Montreal, QC H3A 2B4 | 1992-06-04 |
| Recherches Neuro-hippocampe Inc. | 1600, Avenue Carling, Suite 100, Ottawa, ON K1Z 1G3 | 1995-01-16 |
| Cing (canadian Interventional Neuro Group) | 2300, 10180 - 101 Street Nw, Edmonton, AB T5J 1V3 | 2008-05-22 |
| Divergence Neuro Technologies Inc. | 906-50 Graydon Hall Dr, Toronto, ON M3A 3A4 | 2020-10-03 |
| Appareils Neuro Sensoriels Tacto Inc. | 5995 Gouin Ouest, Bureau 302, MontrÉal, QC H4J 2P8 | 1993-08-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Neuro Amel Technologies Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.