Cornerstone Marketing Group Canada Inc. (Corporation# 10876356) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 2018.
| Corporation ID | 10876356 |
| Business Number | 744759689 |
| Corporation Name | Cornerstone Marketing Group Canada Inc. |
| Registered Office Address |
586 Bethel Rd. Yarker ON K0K 3N0 |
| Incorporation Date | 2018-07-08 |
| Dissolution Date | 2019-01-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rachel Melbourne | 586 Bethel Rd., Yarker ON K0K 3N0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-08 | current | 586 Bethel Rd., Yarker, ON K0K 3N0 |
| Name | 2018-07-08 | current | Cornerstone Marketing Group Canada Inc. |
| Status | 2019-01-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-07-08 | 2019-01-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-01-09 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2018-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Crown Appliance Services Inc. | 586 Bethel Rd., Yarker, ON K0K 3N0 | 2018-11-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Olaimhin Residential Ltd. | 28 Bethel Road, Yarker, ON K0K 3N0 | 2020-10-29 |
| Goldridge Innovation Incorporated | 287 Red Cedar Point Road, Yarker, ON K0K 3N0 | 2018-11-28 |
| Kw Bookkeeping and Tax Services Inc. | 579 Love Road, Yarker, ON K0K 3N0 | 2018-06-02 |
| 10435589 Canada Limited | 3193 County Road 6, Yarker, ON K0K 3N0 | 2017-10-04 |
| C3 Contamination Control Corporation | 173 Milsap Road (moscow), Rr #3, Yarker, ON K0K 3N0 | 2012-09-11 |
| The Colebrook Store Inc. | 3190 County Rd 6, R2 Yarker, ON K0K 3N0 | 2012-06-18 |
| Salmond Transport Inc. | 1711 Bethel St, Yarker, ON K0K 3N0 | 2012-01-29 |
| Greensoft Aquaponics Ltd. | 2406 Empey Road, Rr1, Loyalist Township, ON K0K 3N0 | 2010-01-26 |
| Out In The Sticks Cultural Association Incorporated | 2838 County Road 6, P.o. Box:174, Yarker, ON K0K 3N0 | 2009-12-02 |
| Bit Operators Inc. | 3167 County Road 1 East, Yarker, ON K0K 3N0 | 2004-12-09 |
| Find all corporations in postal code K0K 3N0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rachel Melbourne | 586 Bethel Rd., Yarker ON K0K 3N0, Canada |
| City | Yarker |
| Post Code | K0K 3N0 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + Yarker |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cornerstone Canada Educational Group Inc. | 3465 Semenyk Court, Mississauga, ON L5C 4P9 | 2018-09-26 |
| Cornerstone G5 Group Inc. | 322 Staigh Crescent, Saskatoon, SK S7N 3T5 | 2015-10-02 |
| Quantis Search Group Inc. | 1911 Cornerstone Drive, West Kelowna, BC V4T 2Y3 | 2017-10-02 |
| United Prime Group of Companies Inc. | 168 Cornerstone Passage Northeast, Calgary, AB T3N 1G2 | 2020-11-24 |
| Cornerstone Mortgage Finance Group Incorporated | 11253 Tully Cr, Pitt Meadows, BC V3Y 2V9 | 2015-07-14 |
| Cornerstone Buyer's Protection Plan Ltd. (quebec) | 400 St-martin Blvd. West, Suite 200, Laval, QC H7M 3Y8 | 2005-01-21 |
| Le Groupe De Marketing Wtf Inc. | 3500 De La Montagne, Suite 33, Montreal, QC H3G 2A6 | 1984-06-29 |
| Groupe De Marketing Ntd Inc. | 6395 Cote De Liesse Rd, Montreal, QC H4T 1E5 | 1988-05-20 |
| Le Groupe Marketing Laurentides Inc. | 74, Rue PagГ©, St-sauveur, QC J0R 1R5 | 2008-12-15 |
| Le Groupe De Marketing Vel Inc. | 4963 Grey, Pierrefonds, QC H8Z 2T3 | 1995-05-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Cornerstone Marketing Group Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.