Adaptive Marine Solutions Inc. (Corporation# 10876267) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 2018.
| Corporation ID | 10876267 |
| Business Number | 745340281 |
| Corporation Name | Adaptive Marine Solutions Inc. |
| Registered Office Address |
Unit 201 - 205 Bridge Street Carleton Place ON K7C 3H1 |
| Incorporation Date | 2018-07-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Toby Byron Butler | 6 Hazeldale Road, Holyrood NL A0A 2R0, Canada |
| Clifford Bruce Cutler | 1900 Old Perth Road, Mississippi Mills ON K0A 1A0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-12 | current | Unit 201 - 205 Bridge Street, Carleton Place, ON K7C 3H1 |
| Address | 2020-03-25 | 2020-05-12 | Unit 201 - 205 Bridge Street, March Road, Carleton Place, ON K7C 3H1 |
| Address | 2018-07-08 | 2020-03-25 | 1900 Old Perth Road, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 |
| Name | 2018-07-08 | current | Adaptive Marine Solutions Inc. |
| Status | 2018-07-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-25 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | Unit 201 - 205 Bridge Street |
| City | Carleton Place |
| Province | ON |
| Postal Code | K7C 3H1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bean Chevrolet Buick Gmc Ltd. | 375 Mcneely Avenue, Carleton Place, ON K7C 0A1 | 2014-10-14 |
| Beancars Dlrholdco One Inc. | 375 Mcneely Avenue, Carleton Place, ON K7C 0A1 | 2014-10-16 |
| Forlorn River Trucking Inc. | 375 Mcneely Avenue, Carleton Place, ON K7C 0A1 | 2019-04-05 |
| Sweet Oak Corp. | 10 Code Cres, Carleton Place, ON K7C 0A4 | 2018-02-28 |
| Judy Ewing Lease Transfer Inc. | 450 Mcneely Avenue, Carleton Place, ON K7C 0A6 | 2018-07-05 |
| The Windgap Inc. | 51 Waterside Drive, Carleton Place, ON K7C 0B1 | 2019-06-18 |
| 9711279 Canada Inc. | 135, Stonewater Bay, Carleton Place, ON K7C 0B1 | 2016-04-14 |
| Russ Cooper Associates Inc. | 59 Waterside Drive, Carleton Place, ON K7C 0B1 | 2013-05-13 |
| Flea Circus Books Inc. | 55 Waterside Drive, Carlton Place, ON K7C 0B1 | 2012-08-02 |
| 7949766 Canada Ltd. | 73 Stonewater Bay Drive, Carleton Place, ON K7C 0B1 | 2011-08-18 |
| Find all corporations in postal code K7C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Toby Byron Butler | 6 Hazeldale Road, Holyrood NL A0A 2R0, Canada |
| Clifford Bruce Cutler | 1900 Old Perth Road, Mississippi Mills ON K0A 1A0, Canada |
| City | Carleton Place |
| Post Code | K7C 3H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Adaptive Marine Technology Solutions Inc. | 1900 Old Perth Road, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2018-06-14 |
| Ca Adaptive Solutions Inc. | 599-b Yonge St., Ste 330, Toronto, ON M4Y 1Z4 | 2005-04-06 |
| Pettella Adaptive Solutions, Inc. | 4 Oakridge Court, North Bay, ON P1C 1N5 | 2000-06-20 |
| Adaptive Lifestyle Solutions Inc. | 25 Newkirk Road, Suite M1, Richmond Hill, ON L4C 3G4 | 2003-05-13 |
| Ambientease (emergent Adaptive Solutions Everywhere): Getting Technology & People In Balance Inc. | #541, 185-911 Yates St., Victoria, BC V8V 4Y9 | |
| Ghges Solutions Marine Inc. | 169, 1Г€re Avenue, Stoneham, QC G3C 0L7 | 2016-01-19 |
| Societe Upsilon De Commerce International Marine (suci Marine) Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 2330, Montreal, QC H3B 3M5 | 1997-11-19 |
| Ds Tech Solutions Inc. | 630 - 5 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 4B4 | 2019-08-24 |
| Jabed Solutions Enterprises Inc. | 2220 Marine Drive, Oakville, ON L6L 5H1 | 2020-11-17 |
| Karmaniagroup Solutions Alliance Inc. | 248-1489, Marine Dr., West Vancouver, BC V7T 1B8 | 2006-02-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Adaptive Marine Solutions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.