Villa Realty Inc. (Corporation# 10876097) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 2018.
| Corporation ID | 10876097 |
| Business Number | 745048314 |
| Corporation Name |
Villa Realty Inc. Villa Immobilier Inc. |
| Registered Office Address |
662 Rue Bellevue Longueuil QC J4V 3K7 |
| Incorporation Date | 2018-07-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nickon Joye Pankras | 662 Rue Bellevue, Longueuil QC J4V 3K7, Canada |
| Samer Ansar Reza | 8325 Rue Rimbaud, Brossard QC J4X 1T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-08 | current | 662 Rue Bellevue, Longueuil, QC J4V 3K7 |
| Name | 2018-07-08 | current | Villa Realty Inc. |
| Name | 2018-07-08 | current | Villa Immobilier Inc. |
| Status | 2018-07-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6021166 Canada Inc. | 630, Rue Bellevue-nord, Greenfield Park, QC J4V 3K7 | 2002-09-20 |
| 6131433 Canada Inc. | 630, Rue Bellevue-nord, Greenfield Park, QC J4V 3K7 | 2003-08-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Golden Elite Educational Consulting Limited | 534 Dorothy Street, Greenfield Park, QC J4V 0A5 | 2014-10-23 |
| Canada Oceanspirit International Inc. | 9180 Rivard, Brossard, QC J4V 0A5 | 2014-04-25 |
| Val D'or Surgical Associates Inc. | 424 - 80 Boulevard Churchill, Greenfield Park, QC J4V 0A9 | 1986-04-01 |
| Pepiniere Rive Sud G.m. Ltee | 4259 Rue Grande-allee, Greenfield Park, QC J4V 1A1 | 1978-06-22 |
| Bizz-art Construction Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2010-03-10 |
| 9749462 Canada Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2016-05-11 |
| Viking Rpm Transport Inc. | 934 Macgregor, Greenfield Park, QC J4V 1A6 | 2019-06-21 |
| Soleil Sombre | 2-1520 Rue Baron, Greenfield Park, QC J4V 1B6 | 2017-04-16 |
| 6899102 Canada Incorporated | 1010 Rue Du Centenaire, Greenfield Park, QC J4V 1B8 | 2008-01-03 |
| 6781870 Canada Inc. | 1111 Cascades, Greenfield Park, QC J4V 1C3 | 2007-06-01 |
| Find all corporations in postal code J4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nickon Joye Pankras | 662 Rue Bellevue, Longueuil QC J4V 3K7, Canada |
| Samer Ansar Reza | 8325 Rue Rimbaud, Brossard QC J4X 1T4, Canada |
| City | Longueuil |
| Post Code | J4V 3K7 |
| Category | realty |
| Category + City | realty + Longueuil |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Omnispec Plating Company Limited | 1425 Kingsley Ave Villa 121, Villa 121, Dorval, QC | 1974-06-03 |
| Villa of Urns Inc. | 4721 Des Laurentides Boulevard, Vimont, Laval, QC H7K 3G4 | 1993-04-16 |
| Glen Villa Investments Inc. | 1155 Rene-levesque Blvd. West, 29th Floor, Montreal, QC H3B 2L5 | 2001-02-23 |
| Villa Esperanza Ltd. | 150 Boul St-cyrilleest, Suite 1800, Quebec, QC | 1974-06-20 |
| Villa Torre Wines Inc. | 215 St-laurent, Suite 1, Montreal, QC H2Y 3T9 | 1992-03-03 |
| Meubles Villa Nova Inc. | 7000 Hochelaga, Montreal, QC H1N 1Y7 | 1984-12-21 |
| Pourvoirie Villa Basque Inc. | 12 Chemin Villa Basque, Montcerf-lytton, QC J0W 1N0 | 1982-06-16 |
| Villa Valentine Inc. | 28 Sommit Crescent, Westmount, QC | 1979-10-29 |
| Villa Maria Capital Inc. | 2340 Lucerne, Suite 17, Mount-royal, QC H3R 2J8 | 2007-03-29 |
| Vacance Koto Villa Maria Inc. | 220, Rue Bridge, MontrГ©al, QC H3K 2C3 | 1995-03-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Villa Realty Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.