10875872 Canada Corporation (Corporation# 10875872) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 2018.
| Corporation ID | 10875872 |
| Business Number | 746102680 |
| Corporation Name | 10875872 Canada Corporation |
| Registered Office Address |
1014 Muzyka Rd. Saskatoon SK S7W 0G4 |
| Incorporation Date | 2018-07-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Saqib Anwar | 1014 Muzyka Rd, Saskatoon SK S7W 0G4, Canada |
| Asif Mehmood | 1014 Muzyka Rd, Saskatoon SK S7W 0G4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-07 | current | 1014 Muzyka Rd., Saskatoon, SK S7W 0G4 |
| Name | 2018-07-07 | current | 10875872 Canada Corporation |
| Status | 2018-07-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada International E-learning Institute Inc. | 239 Addison Road, Saskatoon, SK S7W 0A4 | 2018-02-09 |
| Simmerhai Services Ltd. | 239 Addsion Rd, Saskatoon, SK S7W 0A4 | 2015-05-08 |
| Hynt, Inc. | 238 Waters Lane, Saskatoon, SK S7W 0A4 | 2014-07-22 |
| Purpose Cannabis Inc. | 523 Waters Crescent, Saskatoon, SK S7W 0A6 | 2020-10-25 |
| Rob's Business Focused Service Limited | 718 Willowgrove Avenue, Saskatoon, SK S7W 0A8 | 2019-09-02 |
| Sophia-grace Home Accessories Incorporated | 1210 Shepherd Crescent, Saskatoon, SK S7W 0B2 | 2011-05-19 |
| Speedtech Logistics Inc. | 614 Marlatte Crescent, Saskatoon, SK S7W 0B8 | 2018-08-23 |
| Bensask Structural Consultants Ltd. | 715 Paton Way, Saskatoon, SK S7W 0B8 | 2011-11-15 |
| Nsfa Global Inc. | 1346 Stensrud Road, Saskatoon, SK S7W 0B9 | 2013-08-04 |
| Pcsmca Inc. | 1346 Stensrud Road, Saskatoon, SK S7W 0B9 | 2016-05-18 |
| Find all corporations in postal code S7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Saqib Anwar | 1014 Muzyka Rd, Saskatoon SK S7W 0G4, Canada |
| Asif Mehmood | 1014 Muzyka Rd, Saskatoon SK S7W 0G4, Canada |
| City | Saskatoon |
| Post Code | S7W 0G4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| Canada Gen Investment Corporation | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Td Centre, Toronto, ON M5K 1N2 | 2009-05-20 |
| La Corporation Industrielle Suedoise Du Canada Ltee | 3126 Rue Dessaulles, St-hyacinthe, QC J2S 2W2 | 1969-04-16 |
| International Visual Corporation of Canada Inc. | 11500 Boul. Armand-bombardier, Montreal, QC H1E 2W9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10875872 Canada Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.