RSF Contracting Inc. (Corporation# 10875848) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 2018.
| Corporation ID | 10875848 |
| Business Number | 746103886 |
| Corporation Name | RSF Contracting Inc. |
| Registered Office Address |
318 Fehr Crescent Martensville SK S0K 2T0 |
| Incorporation Date | 2018-07-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shannon LeMoine | 318 Fehr Crescent, Martensville SK S0K 2T0, Canada |
| Ryan German | 318 Fehr Crescent, Martensville SK S0K 2T0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-07 | current | 318 Fehr Crescent, Martensville, SK S0K 2T0 |
| Name | 2018-07-07 | current | RSF Contracting Inc. |
| Status | 2018-07-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 318 Fehr Crescent |
| City | Martensville |
| Province | SK |
| Postal Code | S0K 2T0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12019779 Canada Ltd. | 238 5th Ave N, Martensville, SK S0K 2T0 | 2020-04-23 |
| Wildus Limited | 100 1 Avenue South, Saskatoon, SK S0K 2T0 | 2020-04-21 |
| Love Others. Value Everyone. Incorporated | 703 Slater Crescent, Martensville, SK S0K 2T0 | 2018-08-12 |
| Total Sports Ltd. | Parcel B, Se26, Twp38, Rge5, W3, Martensville, SK S0K 2T0 | 2018-05-07 |
| 9605410 Canada Inc. | Box 2169, Martensville, SK S0K 2T0 | 2016-04-12 |
| 9017585 Canada Inc. | 702 1st Street South, Martensville, SK S0K 2T0 | 2014-09-12 |
| Arriba Developments Incorporated | 912 Coppermine Way, Martensville, SK S0K 2T0 | 2011-06-13 |
| Dolphin Tech Supply Inc. | 745 Tudor Bay, Martensville, SK S0K 2T0 | 2010-02-08 |
| Quality Term Professionals Inc. | 624 Gerbrandt Place, Box 1689, Martensville, SK S0K 2T0 | 2005-12-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shift2lean, Inc. | 39 Bergheim Road, Rm of Aberdeen, SK S0K 0A0 | 2017-09-21 |
| Epic General Contractors Canada Inc. | 230 Lakeridge Drive, Warman, SK S0K 0A1 | 2019-05-21 |
| Newborn Feathers Jewelry Inc. | 21-700, Central Street W., Warman, SK S0K 0A1 | 2018-05-03 |
| Prairie Baard Corp. | 471 Brooklyn Crescent, Warman, SK S0K 0A1 | 2016-06-21 |
| Red Dress Transformations Inc. | 429, Brooklyn Crescent, Warman, SK S0K 0A1 | 2015-02-23 |
| 8822018 Canada Inc. | 917 5th Ave S, Warman, SK S0K 0A1 | 2014-03-17 |
| Once Was Lost Adoption Fundraising | 451 Brooklyn Crescent, Warman, SK S0K 0A1 | 2012-10-05 |
| 12479940 Canada Inc. | 230 1 Avenue North, Martensville, SK S0K 0A2 | 2020-11-08 |
| Evolve Cbd Incorporated | 935 Coppermine Way, Martensville, SK S0K 0A2 | 2020-10-11 |
| 11864025 Canada Inc. | 289 Maccormack Road, Martensville, SK S0K 0A2 | 2020-01-24 |
| Find all corporations in postal code S0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Shannon LeMoine | 318 Fehr Crescent, Martensville SK S0K 2T0, Canada |
| Ryan German | 318 Fehr Crescent, Martensville SK S0K 2T0, Canada |
| City | Martensville |
| Post Code | S0K 2T0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Brantly Contracting Limitee | 171 Clemow Avenue, Ottawa, ON K1S 2B3 | 1976-10-29 |
| Skyhawk Contracting Ltd. | 608 - 6th Avenue Se, Slave Lake, AB T0G 2A3 | |
| Western Medical Contracting Inc. | 26 Bastion Square, Third Floor - Burnes House, Victoria, BC V8W 1H9 | |
| Contracting Alot Mazel Inc. | 5800 St. Denis Street, Montreal, QC | 1979-02-27 |
| Lockerbie & Hole Contracting Limited | 600, 12220 Stony Plain Road, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| O.r Contracting Ltd. | 11 Flatlands Way, Brampton, ON L6R 2B5 | 2012-01-14 |
| Hc7 Contracting Inc. | 10 Mt. Yamnuska Crt. S.e., Calgary, AB T2Z 2T8 | 2017-04-12 |
| A.c.j. Contracting Inc. | 54a Savuto Way, Ottawa, ON K2G 2T4 | 2015-03-05 |
| Jck Contracting Inc. | 37 Belmont Dr, St.albert, AB T8N 0C6 | 2016-08-15 |
| Afd Contracting Inc. | P.o. Box 2334, Ottawa, ON K1P 5W5 | 2007-06-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on RSF Contracting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.