Worldconnect Trade Services Limited Company (Corporation# 10875716) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 2018.
| Corporation ID | 10875716 |
| Business Number | 744596719 |
| Corporation Name | Worldconnect Trade Services Limited Company |
| Registered Office Address |
10600 Williams Road Richmond BC V7A 1H8 |
| Incorporation Date | 2018-07-07 |
| Dissolution Date | 2018-11-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YUANCHEN ZHOU | 10600 Williams Rd, Richmond BC V7A 1H8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-07 | current | 10600 Williams Road, Richmond, BC V7A 1H8 |
| Name | 2018-07-07 | current | Worldconnect Trade Services Limited Company |
| Status | 2018-11-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-07-07 | 2018-11-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-11-14 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2018-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ci-care Medical Centre Corporation | 1145-11980 Hammersmith Way, Richmond, BC V7A 0A4 | 2014-07-26 |
| 9554556 Canada Inc. | 46-10511 Number 5 Road, Richmond, BC V7A 0B2 | 2015-12-17 |
| 10336734 Canada Corporation | 7551 Afton Drive, Richmond, BC V7A 1A2 | 2017-07-25 |
| North American Education Consulting & Investing (canada) Inc. | 7391 Afton Drive, Richmond, BC V7A 1A2 | 2013-03-06 |
| Modong E-trade Limited | 7391 Afton Drive, Richmond, BC V7A 1A2 | 2017-11-22 |
| Secchic International Holdings Ltd. | 7460 Afton Drive, Richmond, BC V7A 1A3 | 2018-09-18 |
| Penguin Bros. Inc. | 7311 Broadmoor Boulevard, Richmond, BC V7A 1A6 | 2018-08-23 |
| Data North Inc. | 7311 Broadmoor Blvd, Richmond, BC V7A 1A6 | 2016-07-11 |
| 12141116 Canada Inc. | 7511 Belair Drive, Richmond, BC V7A 1B7 | 2020-06-18 |
| Everbloom Global Inc. | 7220 Bates Road, Richmond, BC V7A 1C7 | 2020-06-16 |
| Find all corporations in postal code V7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YUANCHEN ZHOU | 10600 Williams Rd, Richmond BC V7A 1H8, Canada |
| City | Richmond |
| Post Code | V7A 1H8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trade Link Company Incorporated | 38 - 2640 Draper Avenue, Ottawa, ON K2H 8V3 | 2012-05-30 |
| Musangking Trade Company Limited | 8 Hashbury Pl, Thornhill, ON L3T 7H3 | 2015-11-15 |
| Watermarque Trade Company Limited | 100-302 Town Centre Boulevard, Markham, ON L3R 0E8 | 2015-07-10 |
| Multi-trade A Global Trading Company Limited | 50 Norfinch Drive, Toronto, ON M3N 1X1 | 2010-05-10 |
| Canddison International Trade Company Limited | 129 Kent Street, Unit 201, Charlottetown, PE C1A 1N4 | 2018-06-01 |
| Guang Cheng International Trade Limited Company | 115 Main Street East Apartment #601, Hamilton, ON L8N 1G5 | 2002-07-04 |
| Les Vetements Free Trade Inc. | 555 Chabanel Street, Suite 1003, Montreal, QC H2N 2H8 | 1987-10-22 |
| First Choice Trade and Services Limited | 13024 130 Street Nw, Edmonton, AB T5L 1K7 | 2018-01-24 |
| Trade Bridge Services Limited | 38 Sugarbush Court, Woodbridge, ON L4L 2Z2 | 2002-11-18 |
| Bromise Welding and Trade Services Limited | 869 Rest Acres Rd, Paris, ON N3L 3E3 | 2015-09-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on Worldconnect Trade Services Limited Company.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.