10875341 CANADA CORP. (Corporation# 10875341) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 2018.
| Corporation ID | 10875341 |
| Business Number | 746143080 |
| Corporation Name | 10875341 CANADA CORP. |
| Registered Office Address |
410-238 Albion Rd Etobicoke ON M9W 6A7 |
| Incorporation Date | 2018-07-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| OMAR AHMED | 410-238 ALBION RD, ETOBICOKE ON M9W 6A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-06 | current | 410-238 Albion Rd, Etobicoke, ON M9W 6A7 |
| Name | 2018-07-06 | current | 10875341 CANADA CORP. |
| Status | 2018-07-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Grouch Productions Inc. | 238 Albion Rd Suite 908, Toronto, ON M9W 6A7 | 2020-10-18 |
| Aaa Auto Care Inc. | 1511-238 Albion Rd, Etobicoke, ON M9W 6A7 | 2020-08-26 |
| 11979884 Canada Inc. | 506-238 Albionrd, Etobicoke, ON M9W 6A7 | 2020-03-27 |
| Nimble Fox Wholesome Foods Inc. | 238 Albion Rd, Apt 608, Etobicoke, ON M9W 6A7 | 2018-02-11 |
| 10502367 Canada Inc. | 238 Albion Road, Apt 1204, Etobicoke, ON M9W 6A7 | 2017-11-20 |
| 8710627 Canada Inc. | 238 Albion Road, Apt# 1605, Toronto, ON M9W 6A7 | 2013-11-28 |
| Zacadia Foundation | 608-238 Albion Road, Toronto, ON M9W 6A7 | 2012-04-12 |
| Zeelot Transport Inc. | 307-238 Albion Road, Etobicoke, ON M9W 6A7 | 2004-07-14 |
| 10214523 Canada Corp. | 238 Albion Road, Unit 604, Toronto, ON M9W 6A7 | 2017-05-01 |
| 10354899 Canada Inc. | 238 Albion Road, Apt. 105, Toronto, ON M9W 6A7 | 2017-08-06 |
| Find all corporations in postal code M9W 6A7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| OMAR AHMED | 410-238 ALBION RD, ETOBICOKE ON M9W 6A7, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M9W 6A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Administration, Archives & Assets Management Corp. (aaa Corp.) | 857 25e Avenue, Lachine, QC H8S 3X9 | 2016-10-17 |
| 11923765 Canada Corp. | 189 Fury Place, Breslau, ON N0B 1M0 | |
| 12525488 Canada Corp. | 117 Wentworth Court, Brampton, ON L6T 5L4 | |
| 7997302 Canada Corp. | 360 Bay Street, Suite 401, Toronto, ON M5H 2V6 | |
| 10697273 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697095 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697150 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697192 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697222 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| Community Data Canada Corp. | 430 Parkdale Avenue, Ottawa, ON K1Y 1H1 | 2013-03-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10875341 CANADA CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.