TEC 7 INTERNATIONAL INC. (Corporation# 1087517) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 11, 1981.
| Corporation ID | 1087517 |
| Business Number | 120792007 |
| Corporation Name | TEC 7 INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
9390 Boul. Langelier St-leonard QC H1P 3H8 |
| Incorporation Date | 1981-02-11 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| B. ROBINSON | 7831 WILBROD-BONIN, ANJOU QC H1K 4K7, Canada |
| MICHEL BROCHU | 16 46E AVE, POINTE AUX TREMBLES QC H1A 3B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-02-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-02-10 | 1981-02-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-02-11 | current | 9390 Boul. Langelier, St-leonard, QC H1P 3H8 |
| Name | 1988-03-14 | current | TEC 7 INTERNATIONAL INC. |
| Name | 1988-01-19 | 1988-01-19 | LES RESTAURANTS MCCHICKEN INC. |
| Name | 1981-02-11 | 1988-03-14 | TEC 7 INC. |
| Status | 1996-12-24 | 1996-10-25 | Active / Actif |
| Status | 1996-10-25 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1994-06-01 | 1996-12-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1981-02-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1989-12-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1989-12-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1994 | 1989-12-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 9390 BOUL. LANGELIER |
| City | ST-LEONARD |
| Province | QC |
| Postal Code | H1P 3H8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Technitel Inc. | 9390 Boul. Langelier, St-leonard, QC H1P 3H8 | 1980-07-11 |
| Les Entreprises Bert Robinson Inc. | 9390 Boul. Langelier, St-leonard, QC H1P 3H8 | 1987-09-21 |
| Radio Cfin Inc. | 9390 Boul. Langelier, St-leonard, QC H1P 3H8 | 1987-09-21 |
| Grand Marche Aux Puces Du Cap Inc. | 9390 Boul. Langelier, St-leonard, QC H1P 3H8 | 1987-10-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conceptal Alimentation Inc. | 9430 Boul Langelier, St Leonard, QC H1P 3H8 | 1991-02-05 |
| 130218 Canada Ltee | 9450 Langelier, St-leonard, QC H1P 3H8 | 1984-02-08 |
| 118928 Canada Inc. | 9390 Boulevard Langelier, St-leonard, QC H1P 3H8 | 1982-11-24 |
| Effex Marketing Inc. | 9430 Boul Langelier, St-leonard, QC H1P 3H8 | 1981-01-16 |
| Le Clamshack Inc. | 9430 Boul Langelier, St Leonard, QC H1P 3H8 | 1995-03-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11233785 Canada Inc. | 109 - 5850 Jarry Est Street, Montreal, QC H1P 0A5 | 2019-02-04 |
| Placage Au Chrome De MontrÉal Inc. | 6850, Place Pascal-gagnon, Montréal-nord, QC H1P 1A1 | 2014-09-24 |
| 4427335 Canada Inc. | 5575 Cote De Liesse, St-laurent, QC H1P 1A1 | 2007-05-09 |
| 3739686 Canada Inc. | 6800 Place Pascal Gagnon, Montreal-nord, QC H1P 1A1 | 2000-03-28 |
| Piquage Champion Quilting Inc. | 6408, Boul Des Grandes Prairies, MontrÉal, QC H1P 1A1 | 1993-01-29 |
| Annunziato Furlano Auto Body Inc. | 8305 Pascal Gagnon, St-leonard, QC H1P 1A1 | 1989-03-09 |
| Canweld Diesel Inc. | 6800 Place Pascal Gagnon, Montreal-nord, QC H1P 1A1 | |
| 9365567 Canada Inc. | 6800 Place Pascal Gagnon, MontrГ©al, QC H1P 1A1 | 2015-07-12 |
| Placage Au Chrome De MontrÉal Inc. | 6850, Place Pascal-gagnon, Montréal-nord, QC H1P 1A1 | |
| Studio Orbitgym Inc. | 203-6050 Des Grandes-prairies Boulevard, Montreal, QC H1P 1A2 | 2020-11-17 |
| Find all corporations in postal code H1P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| B. ROBINSON | 7831 WILBROD-BONIN, ANJOU QC H1K 4K7, Canada |
| MICHEL BROCHU | 16 46E AVE, POINTE AUX TREMBLES QC H1A 3B3, Canada |
| City | ST-LEONARD |
| Post Code | H1P3H8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
| Icahm (international Committee On Archaeological Heritage Management) International Secretariat | 303 Notre Dame E, 5e Etage, Montreal, QC H2Y 3Y8 | 1994-01-19 |
| Canmore International (aide MÉdicale Canadienne I Nternationale) | 9 Rockledge Court, Montreal, QC H3H 1A5 | 1992-01-20 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Airwave International Ltd | 12005 Cargo 3, Suite 218-l Montreal International Airp, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-11-09 |
| Prestige International Freight Forwarder 2000 Inc. | 6500 Silver Dart Drive - Po Box 6009, Toronto International Airport, Mississauga, ON L5P 1B2 | 2000-10-19 |
| La Corporation Du Pont International De La Voie Maritime, Ltee | 200 Akwesasne International Road, Akwesasne, ON K6H 5R7 | 1962-11-13 |
| Domotic A.t.r. International Inc. | 1440 Des Alouettes, St-bruno De Montarville, QC J3V 6E4 | 1994-11-25 |
| Univers International Inc. | 5000 Buchan Street, Montreal, QC H4P 1T2 | 1979-04-12 |
| Rtc International Precious Metals Inc. | 343 Lajeunesse O, St-jerome, QC J7Z 5V9 |
Please comment or provide details below to improve the information on TEC 7 INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.