PLEASANT TIMES INDUSTRIES INC. (Corporation# 10875112) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 2018.
| Corporation ID | 10875112 |
| Business Number | 745069914 |
| Corporation Name | PLEASANT TIMES INDUSTRIES INC. |
| Registered Office Address |
18 Agava Street Brampton ON L7A 4S5 |
| Incorporation Date | 2018-07-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DanishBir Singh | 16 The Mall, Amritsar 143001, India |
| Jaswinder Singh | 16 The Mall, Amritsar 143001, India |
| Avijeet Singh Chawla | 18 Agava Street, Brampton ON L7A 4S5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-06 | current | 18 Agava Street, Brampton, ON L7A 4S5 |
| Name | 2018-07-06 | current | PLEASANT TIMES INDUSTRIES INC. |
| Status | 2018-07-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nano Global Inc. | 32 Agava Street, Brampton, ON L7A 4S5 | 2020-09-23 |
| 12007452 Canada Inc. | 7 Agava Street, Brampton, ON L7A 4S5 | 2020-04-16 |
| Transpire Life Inc. | 20 Agava, Brampton, ON L7A 4S5 | 2020-01-06 |
| Pablabs Inc. | 20 Agava Street, Brampton, ON L7A 4S5 | 2017-11-09 |
| Thandavam Culture and Arts Inc. | 39 Agava Street, Brampton, ON L7A 4S5 | 2016-08-02 |
| 8693188 Canada Inc. | 23 Agava Street, Brampton, ON L7A 4S5 | 2013-11-12 |
| 7106378 Canada Incorporated | 9 Agava Street, Brampton, ON L7A 4S5 | 2009-01-12 |
| Ovbi Canada | 9 Agava Street, Brampton, ON L7A 4S5 | 2015-04-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DanishBir Singh | 16 The Mall, Amritsar 143001, India |
| Jaswinder Singh | 16 The Mall, Amritsar 143001, India |
| Avijeet Singh Chawla | 18 Agava Street, Brampton ON L7A 4S5, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 4S5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Droh Industries Inc. | 116 Mount Pleasant Road, Moncton, NB E1G 5J2 | 2020-06-01 |
| Wg Brown Industries Incorporated | 140 Pleasant Point Road, Lockeport, NS B0T 1L0 | 2018-02-02 |
| Modes Precious Times Inc. | 350 De Louvain Street West, Suite 202, Montreal, QC H2N 2E8 | 1985-07-17 |
| Groupe Moose Jaw Times-herald Inc. | 1 Place Ville-marie, Suite 3315, Montreal, QC H3N 3N2 | |
| The Youth Times | 40 Rosepac Avenue, Brampton, ON L6Z 2S4 | 2015-10-13 |
| Pleasant Bay Fish Company Ltd. | Pleasant Bay, Cape Breton, NS B0E 2P0 | 1984-03-08 |
| Pleasant Supplies Incorporated | 191 Pleasant Street, Yarmouth, NS B5A 2J9 | |
| Pleasant View Estates PCh Inc. | 14 Pleasant Street, Lewisporte, NL A0G 3A0 | 2018-08-06 |
| 9272364 Canada Ltd. | 680 Mount Pleasant Rd, Mt. Pleasant, ON N0E 1K0 | 2015-04-28 |
| Mount Pleasant Motors (1969) Ltd. | 630 Mount Pleasant Road, Toronto, ON M4S 2N1 | 1969-10-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on PLEASANT TIMES INDUSTRIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.