General Enterprize Ltd. (Corporation# 10875104) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 2018.
| Corporation ID | 10875104 |
| Business Number | 745076117 |
| Corporation Name | General Enterprize Ltd. |
| Registered Office Address |
7635 Terrasse Saint Roch MontrГ©al QC H3N 1Z6 |
| Incorporation Date | 2018-07-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Naima Ahmed | House-2, Apartment-5A, Road-7C, Sector-3, Uttara, Dhaka 1230, Bangladesh |
| K M Sium Arafat | House-2, Apartment-5A, Road-7C, Sector-3, Uttara, Dhaka 1230, Bangladesh |
| Kaniz Fatema Munmun | 7635 Terrasse Saint Roch, Montréal QC H3N 1Z6, Canada |
| ZAHIDUL ALAM | 7635 Terrasse Saint Roch, Montréal QC H3N 1Z6, Canada |
| K M Shahidullah Kaiser | Road-8, House-9, Apt-A3, Sector-1, Uttara, Dhaka 1230, Bangladesh |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-06 | current | 7635 Terrasse Saint Roch, MontrГ©al, QC H3N 1Z6 |
| Name | 2018-07-06 | current | General Enterprize Ltd. |
| Status | 2018-07-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10952273 Canada Inc. | 7695 Terrase Saint-roch, Apt. 6, Montreal, QC H3N 1Z6 | 2018-08-20 |
| 10109231 Canada Inc. | 7559 Tsse St. Roch, Suite 2, Montreal, QC H3N 1Z6 | 2017-02-17 |
| Map Hauliers Inc. | 2 - 7559 Terrasse Saint-roch, Montreal, QC H3N 1Z6 | 2016-04-06 |
| 9349987 Canada Inc. | 7615 Tsse Saint Roch 06, Montreal, QC H3N 1Z6 | 2015-06-28 |
| 8374597 Canada Inc. | 7615, Tesse. Saint-roch, Suite 2, Montreal, QC H3N 1Z6 | 2012-12-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Greek Federation Labour Associations of Canada, Inc. | 6914 Wiseman, Suite 15, Montreal, QC H3N 0N1 | 1982-03-04 |
| 7683529 Canada Inc. | 10-700 CrГ©mazie Boulevard West, MontrГ©al, QC H3N 1A1 | 2010-10-22 |
| 4076974 Canada Inc. | 700 Cremazie Ouest, Suite 10, Montreal, QC H3N 1A1 | 2002-07-23 |
| 3697908 Canada Inc. | 700 CrÉmazie Boulevard West, Suite 307, Montreal, QC H3N 1A1 | 2000-02-25 |
| Federe Foods Inc. | 650 Cremazie Boulevard West, Montreal, QC H3N 1A1 | 1994-06-16 |
| 2833107 Canada Inc. | 700 Boul Cremazie O, Bur 200, Montreal, QC H3N 1A1 | 1992-06-30 |
| 155215 Canada Inc. | 700 Cremazie Blvd W, Suite 200, Montreal, QC H3N 1A1 | 1987-04-01 |
| 142710 Canada Inc. | 700 Cremazie West, Suite 10, Montreal, QC H3N 1A1 | 1985-05-13 |
| The Psbgm Cultural Heritage Foundation | 700 Cremazie Blvd., Montreal, QC H3N 1A1 | 1980-05-23 |
| 3698114 Canada Inc. | 700 CrÉmazie Boulevard West, Suite 307, Montreal, QC H3N 1A1 | 2000-02-25 |
| Find all corporations in postal code H3N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Naima Ahmed | House-2, Apartment-5A, Road-7C, Sector-3, Uttara, Dhaka 1230, Bangladesh |
| K M Sium Arafat | House-2, Apartment-5A, Road-7C, Sector-3, Uttara, Dhaka 1230, Bangladesh |
| Kaniz Fatema Munmun | 7635 Terrasse Saint Roch, Montréal QC H3N 1Z6, Canada |
| ZAHIDUL ALAM | 7635 Terrasse Saint Roch, Montréal QC H3N 1Z6, Canada |
| K M Shahidullah Kaiser | Road-8, House-9, Apt-A3, Sector-1, Uttara, Dhaka 1230, Bangladesh |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H3N 1Z6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Valmiki Enterprize Ltd. | 120 Moregate Crescent, Brampton, ON L6S 3K9 | 2018-11-09 |
| Akashi International Enterprize Ltd. | 4144 97 Street. Nw, Edmonton, AB T6E 5Y6 | 2018-02-06 |
| Kingdon Mobile Enterprize Inc. | 1983 Calvington Drive, Pickering, ON L1V 7J3 | 2010-01-28 |
| C.m.y. General Packaging Equipment Inc. | 7,622 Rue De Chateaubriand, Montreal, QC H2R 2M1 | 1978-12-07 |
| General Leasing M.e.d. Inc. | 265 Boul Hymus, Pte-claire, QC H9R 1G6 | 1993-12-09 |
| Dwight's General Store Canada Inc. | General Delivery, Old Fort Bay, QC G0G 2G0 | 1998-02-23 |
| Magasin General Simon Lussier General Store Inc. | Cte De Temiscamingue, Montbeillard, QC | 1977-05-30 |
| Rod General Calking Inc. | 355 MontГ©e Gagnon #106, Ste-anne-des-plaines, QC J0N 1H0 | 1980-11-03 |
| Server General (cpq) Information Systems Inc. | 99 Bourget, Rigaud, QC J0P 1P0 | 1998-05-19 |
| Les Systemes D'habitation General Ltee | Oxford Street, P.o.box 280, Hensall, ON N0M 1X0 |
Please comment or provide details below to improve the information on General Enterprize Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.