Beach House Games Inc. (Corporation# 10875074) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 2018.
| Corporation ID | 10875074 |
| Business Number | 745079319 |
| Corporation Name | Beach House Games Inc. |
| Registered Office Address |
32 Trolley Cres Unit 1202 Toronto ON M5A 0E8 |
| Incorporation Date | 2018-07-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Steven Preisman | 214 McCaul St, Toronto ON M5T 1W5, Canada |
| Brian Andrew Chow | 1202 - 32 Trolley Crescent, Toronto ON M5A 0E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-06 | current | 32 Trolley Cres, Unit 1202, Toronto, ON M5A 0E8 |
| Name | 2018-07-06 | current | Beach House Games Inc. |
| Status | 2018-07-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| In Timetable Inc. | 32 Trolley Cres, Unit 913, Toronto, ON M5A 0E8 | 2015-05-14 |
| Fosse Real Estate Inc. | 32 Trolley Cres, Unit 504, Toronto, ON M5A 0E8 | 2016-10-10 |
| 9946250 Canada Inc. | 32 Trolley Cres, Unit 504, Toronto, ON M5A 0E8 | 2016-10-16 |
| Elissa Kulczycki Consulting Inc. | 32 Trolley Cres, 507, Toronto, ON M5A 0E8 | 2018-02-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nutritea Inc. | 32 Trolley Crescent, Suite 1115, Toronto, ON M5A 0E8 | 2020-10-20 |
| Zing Pantry Inc. | 909-32 Trolley Crescent, Toronto, ON M5A 0E8 | 2020-08-05 |
| Animo Ventures Inc. | 618-32 Trolley Crescent, Toronto, ON M5A 0E8 | 2019-08-07 |
| D. Picard Photography Ltd. | 1104-32 Trolley Cres, Toronto, ON M5A 0E8 | 2019-01-31 |
| Department of Imaginary Affairs | 1014-32 Trolley Crescent, Toronto, ON M5A 0E8 | 2017-07-31 |
| 9893903 Canada Inc. | 1301 - 32 Trolley Cres., Toronto, ON M5A 0E8 | 2016-09-03 |
| Adaugeo Business Process Consulting Inc. | 204-32 Trolley Cres, Toronto, ON M5A 0E8 | 2012-10-25 |
| Christle Media Inc. | 920-32 Trolley Cres, Toronto, ON M5A 0E8 | 2011-06-12 |
| Thought Department Incorporated | 32 Trolley Crescent, Suite #1105, Toronto, ON M5A 0E8 | 2009-01-03 |
| Destin Ai Inc. | 32 Trolley Crescent, Toronto, ON M5A 0E8 | 2017-07-07 |
| Find all corporations in postal code M5A 0E8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Steven Preisman | 214 McCaul St, Toronto ON M5T 1W5, Canada |
| Brian Andrew Chow | 1202 - 32 Trolley Crescent, Toronto ON M5A 0E8, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 0E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gata Games Inc. | 70 Scarboro Beach Boulevard, Toronto, ON M4E 2X1 | 2019-02-13 |
| Bampot House of Tea and Board Games Inc. | 201 Harbord St, Toronto, ON M5S 1H6 | 2013-08-26 |
| Guild House Hobbies & Games Inc. | 20 Glenora Avenue, Toronto, ON M6C 3Y3 | 2018-02-20 |
| Sanirajak Construction Inc. | House 108 P.o. Box: 78, Hall Beach, NU X0A 0K0 | 2008-03-05 |
| Gestion C.a.d.c. Inc. | 145 House, P.o. Box:001, Hall Beach, NU X0A 0K0 | 2007-02-02 |
| Hardwire Games Inc. | Cox Taylor, 26 Bastion Sq 3rd Floor - Burnes House, Victoria, BC V8W 1H9 | 2009-02-11 |
| The Beach House Spa & Wellness Inc. | 35 Victoria St. E., Unit 5, Alliston, ON L9R 1V6 | 2015-10-01 |
| O-me-tay Cultural Center | North House 14 Highway 13 & Range Road, Mameo Beach, AB T0C 1X0 | 2014-12-01 |
| The Irish Rovers Free House Corporation | 1206 Beach Drive, Victoria, BC V8S 2N3 | |
| Evans Farming and Investment Company Limited | 1600 Block Beach Ave Laurier House, Suite 190m, Vancouver, BC | 1973-10-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on Beach House Games Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.