WIO CULTURE INC. (Corporation# 10874990) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 2018.
| Corporation ID | 10874990 |
| Business Number | 746043686 |
| Corporation Name |
WIO CULTURE INC. CULTURE WIO INC. |
| Registered Office Address |
304-3240 Rue France-prime QuГ©bec QC G1W 4V1 |
| Incorporation Date | 2018-07-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Charles Boivin | 304-3240 rue France-Prime, Québec QC G1W 4V1, Canada |
| Maxime Dufour | 7285 Rue de la Belle Arrivée, Québec QC G2C 1V3, Canada |
| Olivier Leclerc | 7285 rue de la Belle-Arrivée, Québec QC G2C 1V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-06 | current | 304-3240 Rue France-prime, QuГ©bec, QC G1W 4V1 |
| Name | 2018-07-06 | current | WIO CULTURE INC. |
| Name | 2018-07-06 | current | CULTURE WIO INC. |
| Status | 2018-07-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-26 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services Conseils Danielluca Corp. | 3679, Rue RenГ©-mГ©zerГ©, QuГ©bec, QC G1W 0A2 | 2012-02-29 |
| Gestion Isabella Fava Leclerc LtГ©e | 3572, Boulevard De Neilson, QuГ©bec, QC G1W 0A8 | 2019-01-01 |
| Matthew Dack Footwear Ltd. | 3648, Rue Paul-archambault, QuÉbec, QC G1W 0B3 | 2011-06-07 |
| Dre HГ©lГЁne Bouchard, Dentiste Inc. | 213-3537 Chemin St-louis, QuГ©bec, QC G1W 0B4 | 2016-04-29 |
| 7806442 Canada Inc. | 111-3537, Chemin Saint-louis, QuГ©bec, QC G1W 0B4 | 2011-03-16 |
| 11458256 Canada Inc. | 510-1015, Ave Wilfrid-pelletier, QuГ©bec, QC G1W 0C4 | 2019-06-11 |
| Vooban Inc. | 1015, Avenue Wilfrid-pelletier, Suite 510, QuГ©bec, QC G1W 0C4 | 2011-02-16 |
| Menya Solutions Inc. | 1015 Avenue Wilfrid-pelletier, Bureau 530, QuГ©bec, QC G1W 0C4 | 2006-07-06 |
| Vooban Inc. | 510-1015, Avenue Wilfrid-pelletier, QuГ©bec, QC G1W 0C4 | |
| Soderoc Development Ltd. | 1015 Avenue Wilfrid-pelletier, QuГ©bec, QC G1W 0C4 | 1983-06-27 |
| Find all corporations in postal code G1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Charles Boivin | 304-3240 rue France-Prime, Québec QC G1W 4V1, Canada |
| Maxime Dufour | 7285 Rue de la Belle Arrivée, Québec QC G2C 1V3, Canada |
| Olivier Leclerc | 7285 rue de la Belle-Arrivée, Québec QC G2C 1V3, Canada |
| City | QuГ©bec |
| Post Code | G1W 4V1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| OdyssГ©e Culture Oc Inc. | 7460 Boul Wilfrid Hamel, Sainte-foy, QC G2C 1C1 | 1999-12-08 |
| Amis De La Culture Italienne | 2149 Benjamin Ave, Ottawa, ON K2A 1P3 | 2004-08-11 |
| Culture Kingdom Arts and Culture Centre Inc. | 62 Simmons Blvd., Brampton, ON L6V 3V6 | 2012-05-14 |
| Culture & Language Connections Inc. | 980 Rue Sainte-catherine Ouest, Unit 600, MontrГ©al, QC H3B 1E5 | 2009-12-16 |
| Organisation De La Culture De SantГ© En Entreprise | 511- 6465 Sherbrooke Est, Montreal, QC H1N 3N6 | 2019-01-01 |
| Centre De Culture Mihukut Culture Center Inc. | 4830 Ch. Cote Ste-catherine, Suite 19, Montreal, QC H3S 3S5 | 1984-05-09 |
| Culture CrÉe Tl Inc. | 30 - 5010 Sherbrooke Ouest, Westmount, QC H3Z 1H4 | 2015-10-07 |
| C.g.e. National Academy of General Culture Inc. | 416 88e Avenue, Chomedey, Laval, QC H7W 3E8 | 1990-04-02 |
| L'institut Pour La Vie Familiale, Le Developpement Et La Culture (fdc) | 630 Rue Sherbrooke Ouest, Suite 400, MontrГ©al, QC H3A 1E4 | 1981-06-18 |
| The Canadian Institute for The Development of Uruguayan Culture Inc. | 106 Sheldrake Court, Brampton, ON L6Y 2W9 | 2008-01-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on WIO CULTURE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.