Premium Africa Holdings, Inc. (Corporation# 10874868) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 2018.
| Corporation ID | 10874868 |
| Business Number | 744947318 |
| Corporation Name | Premium Africa Holdings, Inc. |
| Registered Office Address |
855 Matheson Blvd., East, Suite 1a Mississauga ON L4W 4L6 |
| Incorporation Date | 2018-07-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Patrick Dadzie | 855 Matheson Blvd., East, Suite 1A, Mississauga ON L4W 4L6, Canada |
| Farouk Khailann | Villa David Estate, House #7, Agyriganor - East Legon, Accra, Ghana N/A, Ghana |
| Joseph Mensah | 51 Oblate Crescent, Brampton ON L6Y 0L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-06 | current | 855 Matheson Blvd., East, Suite 1a, Mississauga, ON L4W 4L6 |
| Name | 2018-07-06 | current | Premium Africa Holdings, Inc. |
| Status | 2018-07-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 855 Matheson Blvd., East, Suite 1A |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 4L6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| M|a Management Inc. | 1a-855 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 4L6 | 2019-01-01 |
| M.a. Financial Services Inc. | 855 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 4L6 | 2018-04-06 |
| Realestate Webs Inc. | 855 Matheson Blvd. East Unit 8, Mississauga, ON L4W 4L6 | 2017-01-30 |
| Pouch Makers Canada Inc. | 9-855 Matheson Blvd E, Mississauga, ON L4W 4L6 | 2015-12-29 |
| Kaypat Staffing Services Inc. | 1a-855 Matheson Blvd E, Mississauga, ON L4W 4L6 | 2014-06-30 |
| Growth N Capital Investments Ltd. | 1a - 855 Matheson Blvd East, Mississauga, ON L4W 4L6 | 2013-04-10 |
| Zicon Financial Corporation | 855 Matheson Blvd East, Unit # 1b, Mississauga, ON L4W 4L6 | 2012-09-04 |
| Virtual Client Solutions Inc. | 855 Matheson Blvd E, Unit 1a, Mississauga, ON L4W 4L6 | 2011-12-01 |
| Payless Ink Ltd. | 6 - 855 Matheson Blvd. E., Mississauga, ON L4W 4L6 | 2007-03-05 |
| Edfc Inc. | 1a 855 Matheson Blvd. East, Mississauga, Ontario, ON L4W 4L6 | 2005-08-03 |
| Find all corporations in postal code L4W 4L6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Patrick Dadzie | 855 Matheson Blvd., East, Suite 1A, Mississauga ON L4W 4L6, Canada |
| Farouk Khailann | Villa David Estate, House #7, Agyriganor - East Legon, Accra, Ghana N/A, Ghana |
| Joseph Mensah | 51 Oblate Crescent, Brampton ON L6Y 0L7, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 4L6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Structures Industrielles Premium Inc. | 3000, Rue Des BГўtisseurs, Terrebonne, QC J6Y 0A2 | 2016-05-02 |
| Premium Strategy Management Inc. | 4460 De La Renaissance, Laval, QC H7L 5P2 | 2009-10-22 |
| Groupe Industriel Premium Inc. | 3000, Rue Des BГўtisseurs, Terrebonne, QC J6Y 0A2 | |
| Groupe Industriel Premium Inc. | 3000 Des Batisseurs, Terrebonne, QC J6Y 0A2 | 2009-07-08 |
| Premium Barrel Consultancies Inc. | 108 Dominion Street, Montreal, QC H3J 2Z2 | 2019-10-03 |
| Premium Privilege Inc. | 1406, Chemin Du Mont-loup-garou, Sainte-adГ€le, QC J8B 3C8 | 2003-05-30 |
| Premium Plus Cdn Inc. | 1100 Rene-levesque West, Suite 2200, Montreal, QC H3B 4N4 | 1997-04-22 |
| Produits Forestiers Premium Limitee | 426 Ellesmere Road, Scarborough, ON | |
| Produits Forestiers Premium Limitee | 426 Ellesmere Road, Scarborough, ON M1R 4E7 | |
| Sd Premium Holdings Inc. | 30 Edwin Crescent, St. Albert, AB T8N 7G9 | 2018-03-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on Premium Africa Holdings, Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.