Agama Digital Solutions Corp. (Corporation# 10874655) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 2018.
| Corporation ID | 10874655 |
| Business Number | 745131912 |
| Corporation Name | Agama Digital Solutions Corp. |
| Registered Office Address |
31 Queen Street Charlottetown PE C1A 4A4 |
| Incorporation Date | 2018-07-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sergio Daniel Fernandez Gonzalez | 20 Pownal Street, Charlottetown PE C1A 3V8, Canada |
| Santiago Fonseca | 11 Elkton Place SW, Calgary AB T3H 4Y8, Canada |
| Maryheth Cabrera Melo | 25-17 Longworth Avenue, Charlottetown PE C1A 5A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-06 | current | 31 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4A4 |
| Name | 2018-07-06 | current | Agama Digital Solutions Corp. |
| Status | 2018-07-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-06-24 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 31 Queen Street |
| City | Charlottetown |
| Province | PE |
| Postal Code | C1A 4A4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mad Wok Inc. | 31 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 1A6 | 2016-01-28 |
| Terrence Taylor Media Inc. | 31 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4A4 | 2017-06-14 |
| Smartcatch Systems Inc. | 31 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 7L3 | 2018-07-26 |
| Globalmavin Inc. | 31 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 7B7 | 2019-03-22 |
| Micc Financial Inc. | 31 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4A4 | 2020-01-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Prince Edward Island Coffee Inc. | 45 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4A4 | 2019-09-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hicano Trading Ltd. | 15 Rogers Lane, Charlottetown, PE C1A 0A3 | 2018-04-13 |
| May Earth Services Inc. | 132 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2018-10-26 |
| House of Dumplings Ltd. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2016-11-21 |
| 8749515 Canada Inc. | 116 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | |
| Talentedu Inc. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2019-02-04 |
| Rec & Weld Inc. | 120-1 Haviland Street, Charlottetown, PE C1A 0A8 | 2017-09-18 |
| On The Water Adventures, Inc. | 304-4 Prince St, Charlottetown, PE C1A 0C4 | 2016-04-20 |
| 313 Enterprise Inc. | 225-7 Babineau Ave, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2020-11-20 |
| Shb Investments Inc. | Suite No. 201, 7 Babineau Avenue, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2019-07-30 |
| Affiliatevia Canada Inc. | 7 Babineau Avenue, Suite 209, Charlottetown, PE C1A 0C9 | |
| Find all corporations in postal code C1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sergio Daniel Fernandez Gonzalez | 20 Pownal Street, Charlottetown PE C1A 3V8, Canada |
| Santiago Fonseca | 11 Elkton Place SW, Calgary AB T3H 4Y8, Canada |
| Maryheth Cabrera Melo | 25-17 Longworth Avenue, Charlottetown PE C1A 5A3, Canada |
| City | Charlottetown |
| Post Code | C1A 4A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ac. Media Digital Solutions Corp. | 9212-177 St, Edmonton, AB T5T 3M5 | 2010-06-28 |
| Miver Corp. Digital and Multimedia Solutions | 155a Street, Surrey, BC V3S 7W7 | 2020-10-08 |
| Fourthdraft Digital Solutions Corp. | 3665 Arista Way, Suite 1914, Mississsauga, ON L5A 4A3 | 2011-08-23 |
| Konverge Digital Solutions Corp. | 400 University Avenue, Mezzanine Level, Toronto, ON M5G 1S5 | 1998-12-30 |
| Les Films Digital Rainmaker Corp. | 1111 West Georgia St, Suite 2100 Box 48800, Vancouver, BC V7X 1K9 | 1995-01-18 |
| Digital Digital Sounds Corp. | 130 Jameson Ave., 710, Toronto, ON M6K 2Y2 | 2019-11-19 |
| Pdi Digital Solutions Inc. | 18103 Transcanada, Kirkland, QC H9J 3Z4 | 2014-01-16 |
| Digital Signal Solutions Inc. | 4870 Cote Des Neiges, #904, Montreal, QC H3V 1H3 | 2001-10-19 |
| Interactive Digital Solutions Inc. | 2693 Sir Arthur Currie Way Nw, Edmonton, AB T5E 6S8 | 2019-01-12 |
| Agama Label Inc. | 242 Oakwood Avenue, Toronto, ON M6E 2N5 | 2016-02-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Agama Digital Solutions Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.