10874531 Canada Inc. (Corporation# 10874531) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 2018.
| Corporation ID | 10874531 |
| Business Number | 746217082 |
| Corporation Name | 10874531 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
25 - 530 Adelaide St West Toronto ON M5V 1T5 |
| Incorporation Date | 2018-07-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Chris Kuilman | 25 - 530 Adelaide St West, Toronto ON M5V 1T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-06 | current | 25 - 530 Adelaide St West, Toronto, ON M5V 1T5 |
| Name | 2018-07-06 | current | 10874531 Canada Inc. |
| Status | 2018-07-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bon Vita Consumer Emporium Inc. | 530 Adelaide St W, Suite 6134, Toronto, ON M5V 1T5 | 2020-11-20 |
| 9970274 Canada Inc. | 20-530 Adelaide St West, Toronto, ON M5V 1T5 | 2016-11-02 |
| Fmn Cafe Limited | 506 Adelaide St West, Toronto, ON M5V 1T5 | 2015-06-12 |
| Generation Baby Products Inc. | 530, Adelaide Street West, Toronto, ON M5V 1T5 | 2012-12-21 |
| Fibrestream Inc. | 2117-530 Adelaide Street West, Toronto, ON M5V 1T5 | 2010-07-29 |
| 7035713 Canada Inc. | 530 Adelaide St West, Suite 6117, Toronto, ON M5V 1T5 | 2008-08-29 |
| Green Living Organics Inc. | #6137-530, Adelaide Street West, Toronto, ON M5V 1T5 | 2007-05-01 |
| Straightwave Inc. | 530 Adelaide Street West, Unit 6133, Toronto, ON M5V 1T5 | 2004-02-12 |
| Cam Tien & Thanh Hang Productions Inc. | 508 Adelaide St. W., Toronto, ON M5V 1T5 | 2001-11-13 |
| Studymetrics Inc. | 530 Adelaide Street West, Unit 6133, Toronto, ON M5V 1T5 | 2006-04-10 |
| Find all corporations in postal code M5V 1T5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Chris Kuilman | 25 - 530 Adelaide St West, Toronto ON M5V 1T5, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 1T5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10874531 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.