GROUPE DSEDC INC. (Corporation# 10510319) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 2017.
| Corporation ID | 10510319 |
| Business Number | 782056717 |
| Corporation Name | GROUPE DSEDC INC. |
| Registered Office Address |
290 Chemin Denis Cantley QC J8V 2X4 |
| Incorporation Date | 2017-11-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dominic Sylvain | 290 Chemin Denis, Cantley QC J8V 2X4, Canada |
| Sibele Villeneuve-Lemay | 290 Chemin Denis, Cantley QC J8V 2X4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-24 | current | 290 Chemin Denis, Cantley, QC J8V 2X4 |
| Name | 2017-11-24 | current | GROUPE DSEDC INC. |
| Status | 2017-11-24 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-01-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2019-01-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8647135 Canada Inc. | 254 Chemin Denis, Cantley, QC J8V 2X4 | 2013-09-26 |
| Gestion Gee Dl Management Inc. | 226 Chemin Denis, Cantley, QC J8V 2X4 | 2010-09-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12262126 Canada Inc. | 38, Rue De Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2020-08-12 |
| 8187894 Canada Inc. | 42, Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2012-05-08 |
| Zaxia Inc. | 11 Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2006-02-14 |
| 4314450 Canada Inc. | 8 Ave. Des Grands Jardins, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2005-07-21 |
| 10733687 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-04-14 |
| 9417702 Canada Inc. | 74, Avenue Des Grands-jardins, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2015-08-25 |
| 10772313 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-05-07 |
| Michelle Soucy Holdings Limited | 58 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A3 | 2000-07-28 |
| Netstate Inc. | 109 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2018-01-31 |
| 8142661 Canada Inc. | 158, Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2012-03-16 |
| Find all corporations in postal code J8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dominic Sylvain | 290 Chemin Denis, Cantley QC J8V 2X4, Canada |
| Sibele Villeneuve-Lemay | 290 Chemin Denis, Cantley QC J8V 2X4, Canada |
| City | Cantley |
| Post Code | J8V 2X4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Multi-disciplinaire De Professionnels En Management De L'entreprises (groupe Md-pme) Inc. | 275 Rue St Jacques, Suite 700, Montreal, QC H2Y 1M9 | 1985-03-13 |
| Groupe Uni-vie B.b.a. Inc. | 1080 Grande AllГ©e Ouest, QuГ©bec, QC G1S 1C7 | |
| Groupe Bhb Inc. | 5005, Rue Hugues-randin, QuГ©bec, QC G2C 0G5 | |
| Groupe Msk Inc. | 400 Rue Des Bouleaux, Sainte Eulalie, QC G0Z 1E0 | |
| Le Groupe Desarc (conseils) Inc. | 1350 Sherbrooke St West, Suite 1110, Montreal, QC H3G 1J1 | 1984-02-15 |
| Groupe Wsp Global Inc. | 1600 RenГ©-lГ©vesque Blvd. West, 11th Floor, MontrГ©al, QC H3H 1P9 | |
| Groupe Marcelle Holdings Inc. | 9200 De La CГґte-de-liesse Road, Lachine, QC H8T 1A1 | 2015-12-09 |
| Nordique Deer Groupe Inc. | 3620 Barb Road, Vankleek Hill, ON K0B 1R0 | |
| Groupe De Transports Tellabs Inc. | 800, Place Victoria, Bureau 4700, Montreal, QC H4Z 1H6 | |
| Groupe Valentine Inc. | 3465 Thimens Boulevard, Saint-laurent, QC H4R 1V5 |
Please comment or provide details below to improve the information on GROUPE DSEDC INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.