Harisan Technology Inc. (Corporation# 10510246) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 2017.
| Corporation ID | 10510246 |
| Business Number | 782830913 |
| Corporation Name | Harisan Technology Inc. |
| Registered Office Address |
30 Gilder Drive Unit # 1211 Toronto ON M1K 4P6 |
| Incorporation Date | 2017-11-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Harini Arumugasamy | 30 Gilder Drive, #1214, Scarborough ON M1K 4P6, Canada |
| Sankara Subramanian Mahalingam | 30 Gilder Drive, Unit # 709, Toronto ON M1K 4P6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-12-04 | current | 30 Gilder Drive, Unit # 1211, Toronto, ON M1K 4P6 |
| Address | 2017-11-24 | 2017-12-04 | 30 Gilder Drive, Unit # 709, Toronto, ON M1K 4P6 |
| Name | 2017-11-24 | current | Harisan Technology Inc. |
| Status | 2017-11-24 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-12-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Janu Janitorial Services Inc. | 30 Gilder Drive, Unit 702, Toronto, ON M1K 4P6 | 2016-05-23 |
| 10054291 Canada Inc. | 30 Gilder Drive, Apt 1205, Scarborough, ON M1K 4P6 | 2017-01-09 |
| Fordium Inc. | 30 Gilder Drive, Unit 1012, Toronto, ON M1K 4P6 | 2017-04-04 |
| Infystar Solutions Inc. | 30 Gilder Drive, Unit # 1214, Toronto, ON M1K 4P6 | 2017-06-12 |
| Saidruven Inc. | 30 Gilder Drive, Apt. 709, Toronto, ON M1K 4P6 | 2017-12-01 |
| S.p.a.r.c Tek Services Inc. | 30 Gilder Drive, Unit 903, Scarborough, ON M1K 4P6 | 2019-02-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shivanya Technologies Inc. | 1105-30 Gilder Drive, Scarborough, ON M1K 4P6 | 2020-12-15 |
| 11921347 Canada Inc. | 1403-30 Gilder Drive, Toronto, ON M1K 4P6 | 2020-02-24 |
| The North Business Partners Ltd. | 1512 - 30 Gilder Drive, Scarborough, ON M1K 4P6 | 2019-07-03 |
| 11389530 Canada Corp. | Appt No. 108, 30 Gilder Drive, 'appartment. No. 108', Toronto, ON M1K 4P6 | 2019-05-02 |
| Helping Hands Without Borders Canada | 604-30 Gilder Drive, Toronto, ON M1K 4P6 | 2019-02-19 |
| 9816267 Canada Inc. | 901- 30 Gilder Drive, Scarborough, ON M1K 4P6 | 2016-07-02 |
| Herboved Inc. | 814-30 Gilder Dr, Toronto, ON M1K 4P6 | 2011-10-11 |
| 7706227 Canada Ltd. | 30 Gilder Drive Suite 410, Toronto, ON M1K 4P6 | 2010-11-22 |
| 6812392 Canada Inc. | 30 Gilder Drive, Suite 110, Scarborough, ON M1K 4P6 | 2007-07-24 |
| Acan Financial Inc. | 30 Gilder Dr, Unite 305, Toronto, ON M1K 4P6 | 2007-02-07 |
| Find all corporations in postal code M1K 4P6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Harini Arumugasamy | 30 Gilder Drive, #1214, Scarborough ON M1K 4P6, Canada |
| Sankara Subramanian Mahalingam | 30 Gilder Drive, Unit # 709, Toronto ON M1K 4P6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M1K 4P6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Freeramble Technology Inc. | 176 Great George Street, Suite 204a, Atlantic Technology Centre, Charlottetown, PE C1A 4K9 | 2017-11-08 |
| Outbox Technology International Inc. | 3575 Saint-laurent Boulevard, Suite 800, MontrГ©al, QC H2X 2T7 | |
| Transphase Technology Ltd. | 4503 Rowsome Road East, Brockville, ON K6T 1A9 | |
| At Automation Technology America Inc. | 1081 Av De Montigny, QuГ©bec, QC G1S 3T8 | 2017-09-27 |
| Precisionos Technology Inc. | 321 Water Street, Suite 501, Vancouver, BC V6B 1B8 | |
| C & Nelson Technology Inc. | 509 - 1755 West Broadway, Vancouver, BC V6J 4S5 | |
| Polus Technology Ltd. | 150 Oak Park Boulevard, Oakville, ON L6H 3P2 | |
| Technology Inner Space Corporation | 231 St Jacques Street, Suite 1200, Montreal, QC H2Y 1M6 | 1984-06-22 |
| Cdn Biomediate Technology Corp. | Suite 1400, 1125 Howe Street, Vancouver, BC V6Z 2K8 | |
| On-call Technology Solutions Inc. | 4100 Yonge Street, Suite 504, Toronto, ON M2P 2G2 |
Please comment or provide details below to improve the information on Harisan Technology Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.