Kudzu Innovation Inc. (Corporation# 10509990) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 2017.
| Corporation ID | 10509990 |
| Business Number | 783455686 |
| Corporation Name | Kudzu Innovation Inc. |
| Registered Office Address |
77 King Street West Suite 400, Td Centre Toronto ON M5K 0A1 |
| Incorporation Date | 2017-11-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alexandre Elisio Farias Frota | Rua Visconde de Piraja 244 / apt. 301, Ipanema, Rio de Janeiro - RJ 22410-000, Brazil |
| John Thomas | 100 Western Battery Road, Unit 425, Toronto ON M6K 3S2, Canada |
| Nirav Gandhi | 14 Aylesbury Drive, Brampton ON L4T 1G3, Canada |
| Elad Sharon | 13 Larchmount Avenue, Toronto ON M4M 2Y6, Canada |
| Terrence Luke Leon | 174 Madison Avenue, Toronto ON M5N 2S5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-24 | current | 77 King Street West, Suite 400, Td Centre, Toronto, ON M5K 0A1 |
| Name | 2017-11-24 | current | Kudzu Innovation Inc. |
| Status | 2017-11-24 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3201228 Canada Inc. | 77 King Street West, Suite 3000, Td Centre, Toronto, ON M5K 1G8 | 1995-11-14 |
| Pwslp Holdings Limited | 77 King Street West, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1G8 | 1995-12-13 |
| Pwslp LimitÉe | 77 King Street West, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1G8 | 1995-12-13 |
| Whiteoak Ford Lincoln Sales Limited | 77 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | 1996-03-01 |
| N.v. Broadcasting (canada) Inc. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 1996-07-26 |
| The Krembil Foundation | 77 King Street West, Suite 4545, Td Centre, Toronto, ON M5K 1K2 | 1997-02-04 |
| Eji Investments Inc. | 77 King Street West, 4th Floor, Toronto, ON M5W 1P9 | 1997-09-09 |
| Les Placements Harrico LtÉe | 77 King Street West, Td Centre, P. O. Box 95 Suite 3000, Toronto, ON M5K 1G8 | |
| Zola Venture Capital Inc. | 77 King Street West, Td Centre, P O Box 95, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1G8 | 1998-03-12 |
| Pharmaceutical Partners of Canada Inc. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | 1998-03-12 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Emmpower Foundation | Suite 400-77 King St W, Toronto, ON M5K 0A1 | 2020-08-05 |
| Tiny Day Inc. | 77 King St. West, Suite 400, Td Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2019-12-09 |
| Northern Lakes Energy Holdings Ltd. | 77 King Street West, 400, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2019-09-03 |
| Gettis Storage Holdings Ltd. | 400 - 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2019-07-16 |
| 11350170 Canada Inc. | 400-77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2019-04-10 |
| Leaf Labs International Inc. | 77 King Stw., Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | 2019-02-15 |
| 10859150 Canada Inc. | 77 King St. W., Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | 2018-06-26 |
| Eliam Capital Corporation | Attn Larry Nevsky Dentons Canada LLP, 77 King Street West Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | 2018-03-13 |
| Sunlogics Inc. | Suite 400,, 77 King Street West, Toronto, ON M5K 0A1 | 2010-07-20 |
| Synaptic Research Alliance | 400-77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 0A1 | 2003-09-05 |
| Find all corporations in postal code M5K 0A1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alexandre Elisio Farias Frota | Rua Visconde de Piraja 244 / apt. 301, Ipanema, Rio de Janeiro - RJ 22410-000, Brazil |
| John Thomas | 100 Western Battery Road, Unit 425, Toronto ON M6K 3S2, Canada |
| Nirav Gandhi | 14 Aylesbury Drive, Brampton ON L4T 1G3, Canada |
| Elad Sharon | 13 Larchmount Avenue, Toronto ON M4M 2Y6, Canada |
| Terrence Luke Leon | 174 Madison Avenue, Toronto ON M5N 2S5, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5K 0A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innovanalysts Innovation Analysts Inc. | 8983 Langelier, St-leonard, QC H1P 3L2 | 2018-06-04 |
| Canadian Innovation Partnerships Inc. | 8 Settler Court, Brampton, ON L6Z 4L8 | 2018-12-13 |
| Innovation Typography Inc. | 400 St. Antoine Street West, Montreal, QC H2Y 1J9 | 1977-12-06 |
| Les Meubles Innovation Ltee | 8333 Place Lorraine, Anjou, QC | 1979-03-21 |
| Pri Partnering In Research and Innovation Inc. | 580 De L'eglise, St-sauveur, QC J0R 1R7 | 2012-11-15 |
| Innovation IntÉgrale Inc. | 135, Rue Marie-pier, Magog, QC J1X 0K4 | 2019-12-09 |
| Water Innovation System/innovation SystГЁme D'eau - W.i.s.i.s.e. Inc. | 9 Cercle Vanessa, Casselman, ON K0A 1M0 | 2015-10-19 |
| Red Cell Innovation Inc. | 163 Stephanie Drive, Guelph, ON N1K 1X7 | 2011-09-01 |
| Pco Innovation Group Inc. | 384 Rue Saint-jacques Ouest, MontrÉal, QC H2Y 1S1 | |
| Canadian Innovation Hall of Fame | 528 Waterloo Street, London, ON N6B 2P9 | 2011-03-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on Kudzu Innovation Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.