UBUNTU 360 (Corporation# 10509965) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 2017.
| Corporation ID | 10509965 |
| Business Number | 780676482 |
| Corporation Name | UBUNTU 360 |
| Registered Office Address |
4245 Avenue Laval MontrГ©al QC H2W 2J5 |
| Incorporation Date | 2017-11-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mariam Cissé | 23 Rue de Francfort, Gatineau QC J9J 3J2, Canada |
| Cathia Cariotte | 1844 Sherbrooke Est, Montréal QC H2K 1B3, Canada |
| Ismaël Diop | 2975 Rue Louis-Paré, Montréal QC H8S 1K9, Canada |
| Martial Audilon Djomatchui | 14411 Boulevard Cavendish, Montréal QC H4R 0J4, Canada |
| Crystal Vincent Boulay | 31 Chemin du Manoir, Val-des-Monts QC J8N 7E8, Canada |
| Mohamed Jelassi | 4-5118 2e Avenue, Montréal QC H1Y 2Y1, Canada |
| Isabelle Gervais | 1569 Rue Saint-Christophe, Montréal QC H2L 3W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-24 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-02-05 | current | 4245 Avenue Laval, MontrГ©al, QC H2W 2J5 |
| Address | 2017-11-24 | 2020-02-05 | Z3008 - 1750 Rue Saint-andrГ©, MontrГ©al, QC H2L 3T8 |
| Name | 2020-10-24 | current | UBUNTU 360 |
| Name | 2018-08-23 | current | I'NO.VA-360 |
| Name | 2018-08-23 | 2020-10-24 | I'NO.VA-360 |
| Name | 2017-11-24 | 2018-08-23 | ANTARГ€S |
| Status | 2017-11-24 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-24 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 201 |
| 2020-02-05 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2018-12-31. |
| 2020-02-05 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2019-12-31. |
| 2018-08-23 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 201 |
| 2017-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2020-01-12 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2019-01-06 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 5 Bantu | 4245 Avenue Laval, MontrГ©al, QC H2W 2J5 | 2020-05-20 |
| Muntu Lab. | 4245 Avenue Laval, MontrГ©al, QC H2W 2J5 | 2020-06-07 |
| Fondation Elimu | 4245 Avenue Laval, MontrГ©al, QC H2W 2J5 | 2020-10-16 |
| Wololoy | 4245 Avenue Laval, Montreal, QC H2W 2J5 | 2020-10-27 |
| Culture Nio Far | 4245 Avenue Laval, MontrГ©al, QC H2W 2J5 | 2020-10-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wazazi | 4245 Avenue Laval, MontrГ©al, QC H2W 2J5 | 2020-06-08 |
| Fondation Muntu | 4245 Avenue De Laval, MontrГ©al, QC H2W 2J5 | 2011-10-06 |
| Atlas Grove Entertainment Inc. | 4330 Avenue Laval, Montreal, QC H2W 2J5 | 2009-05-13 |
| 6009522 Canada Inc. | 4238 Laval Street, MontrÉal, QC H2W 2J5 | 2002-08-05 |
| Festival Jack of All Trades (joat) International | 4245 Avenue De Laval, MontrГ©al, QC H2W 2J5 | 2019-10-10 |
| Otitoo | 4245 Avenue De Laval, MontrГ©al, QC H2W 2J5 | 2020-10-15 |
| Art'venture Urbaine | 4245 Avenue De Laval, Montreal, QC H2W 2J5 | 2020-10-30 |
| Name | Address |
|---|---|
| Mariam Cissé | 23 Rue de Francfort, Gatineau QC J9J 3J2, Canada |
| Cathia Cariotte | 1844 Sherbrooke Est, Montréal QC H2K 1B3, Canada |
| Ismaël Diop | 2975 Rue Louis-Paré, Montréal QC H8S 1K9, Canada |
| Martial Audilon Djomatchui | 14411 Boulevard Cavendish, Montréal QC H4R 0J4, Canada |
| Crystal Vincent Boulay | 31 Chemin du Manoir, Val-des-Monts QC J8N 7E8, Canada |
| Mohamed Jelassi | 4-5118 2e Avenue, Montréal QC H1Y 2Y1, Canada |
| Isabelle Gervais | 1569 Rue Saint-Christophe, Montréal QC H2L 3W7, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H2W 2J5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ubuntu Strand | 214 Windermere Avenue, Toronto, ON M6S 3J7 | 2020-12-08 |
| Ubuntu Global Village | 429 Grace Street, Toronto, ON M6G 3A7 | 2020-07-28 |
| Ubuntu Academic Excellence Inc. | 34 Woodbury Court, Brampton, ON L6Y 4K5 | 2017-09-20 |
| The Ubuntu Culture Inc. | 2703-5 Mariner Terrace, Toronto, ON M5V 3V6 | 2019-10-07 |
| Ubuntu Canada Refuge | 16 Kingfisher Crescent, Halifax, NS B3M 3B2 | 2019-01-29 |
| Ubuntu Family Forum | 3735 King Street, Windsor, ON N9C 1P7 | 2020-01-16 |
| Ubuntu Governance Research & Environmental Services Inc. | 333 Stannard Avenue, Victoria, BC V8S 3M3 | 2016-01-20 |
| The Ubuntu Creative Arts Project | Suite #307, 5-112 Elizabeth Street, Toronto, ON M5G 1P5 | 2019-11-02 |
| Ubuntu Farms Inc. | 4699 Keele Street West, Suite 207, Toronto, ON M3J 2N8 | 2020-05-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on UBUNTU 360.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.