10509787 Canada Limited (Corporation# 10509787) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10509787 |
| Business Number | 783543283 |
| Corporation Name | 10509787 Canada Limited |
| Registered Office Address |
348 Auburn Drive Waterloo ON N2K 3K9 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Oanh kieu Nguyen | 348 Auburn Drive, Waterloo ON N2K 3K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-23 | current | 348 Auburn Drive, Waterloo, ON N2K 3K9 |
| Name | 2017-11-23 | current | 10509787 Canada Limited |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8758271 Canada Inc. | 2200 Univeristy Avenue East, Waterloo, ON N2K 0A7 | 2014-01-16 |
| Torch Mobile Inc. | 2200 University Avenue East, Waterloo, ON N2K 0A7 | 2003-01-17 |
| 10897388 Canada Inc. | 23 Redtail Street, Kitchener, ON N2K 0B1 | 2018-07-20 |
| Buddyguard Incorporated | 913, King Rail Court, Kitchener, ON N2K 0B1 | 2016-05-25 |
| 8074429 Canada Inc. | 44 Redtail Street, Kitchener, ON N2K 0B1 | 2012-01-06 |
| Scope Photonics Inc. | 79 Redtail Street, Kitchener, ON N2K 0B2 | 2020-05-08 |
| 404 Privnet Inc. | 67 Condor Street, Kitchener, ON N2K 0B2 | 2018-02-01 |
| Qamatters Consulting Inc. | 75 Redtail Street, Kitchener, ON N2K 0B2 | 2017-01-17 |
| 9682902 Canada Inc. | 98 Redtail, Kitchener, ON N2K 0B2 | 2016-03-23 |
| Notifi360 Inc. | 51 Condor Street, Kitchener, ON N2K 0B2 | 2014-06-06 |
| Find all corporations in postal code N2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Oanh kieu Nguyen | 348 Auburn Drive, Waterloo ON N2K 3K9, Canada |
| City | Waterloo |
| Post Code | N2K 3K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8133581 Canada Limited | 625 Neal Drive, Peterborough, ON K6J 6X7 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8048568 Canada Limited | 66 Shorncliffe Road, Toronto, ON M8Z 5K1 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10509787 Canada Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.