Imm Seminars (Corporation# 10509671) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10509671 |
| Business Number | 782865315 |
| Corporation Name | Imm Seminars |
| Registered Office Address |
26575 126 Ave Maple Ridge BC V2W 1C9 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rhonda Williams | 26575 126 Avenue, Maple Ridge BC V2W 1C9, Canada |
| Anna PEGGY Fridriksdottir | 738 West Ridge Way,, QUALICUM BEACH BC V9K 0A9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-01-11 | current | 26575 126 Ave, Maple Ridge, BC V2W 1C9 |
| Address | 2017-11-23 | 2019-01-11 | 9953 Merritt Drive, Young Rd, Chilliwack, BC V2P 7B2 |
| Name | 2017-11-23 | current | Imm Seminars |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-01-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 26575 126 Ave |
| City | Maple Ridge |
| Province | BC |
| Postal Code | V2W 1C9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Environ Electric Bike Rentals Inc. | 24765, 102b Avenue, Maple Ridge, BC V2W 0A1 | 2009-01-21 |
| Douhub Inc. | 24766 Mcclure Drive, Maple Ridge, BC V2W 0A5 | 2018-01-18 |
| Bruce Duthie Consulting Ltd. | 10286 Mceachern Street, Maple Ridge, BC V2W 0B2 | 2015-12-02 |
| Northern Safe Co. Ltd. | 23981 Mcclure Ave, Maple Ridge, BC V2W 0B3 | 2014-11-18 |
| Coast 2 Coast Global Importing Ltd. | 23981 Mcclure Dr, Maple Ridge, BC V2W 0B3 | 2014-06-16 |
| 7133448 Canada Ltd. | 11336 240th Street, Maple Ridge, BC V2W 0B4 | 2009-03-03 |
| Novastar Fx Inc. | 3-11160 234a St, Maple Ridge, BC V2W 0B8 | 2015-10-01 |
| Dave's Auto Works Group Inc. | 12 - 11160 234 A Street, Maple Ridge, BC V2W 0B8 | 2015-06-23 |
| Jacob Hunter Consulting Inc. | 24476 Kimola Dr, Maple Ridge, BC V2W 0B9 | 2015-04-23 |
| Miway Designs Ltd. | 24819 106b Avenue, Maple Ridge, BC V2W 0E1 | 2018-10-01 |
| Find all corporations in postal code V2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rhonda Williams | 26575 126 Avenue, Maple Ridge BC V2W 1C9, Canada |
| Anna PEGGY Fridriksdottir | 738 West Ridge Way,, QUALICUM BEACH BC V9K 0A9, Canada |
| City | Maple Ridge |
| Post Code | V2W 1C9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Iat Seminars Inc. | 31 Hearthstone Cres, Toronto, ON M2R 1G2 | 2012-05-15 |
| Can Ed Seminars Inc. | 301- 926 The East Mall, Toronto, ON M9B 6K1 | 2019-04-10 |
| Bauer Seminars Inc. | 392 Royal Park Way, Woodbridge, ON L4H 1K1 | 2004-01-08 |
| Celebrity Seminars Inc. | 93 Lombard Ave., Suite 208, Winnipeg, MB | 1979-10-09 |
| Healthy Seminars Inc. | 450 - 505 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1M3 | 2008-08-15 |
| Ability Corporate Seminars Inc. | 240 Millbank Dr Sw, Calgary, AB T2Y 2H8 | 2003-06-01 |
| Lifestyle Seminars Inc. | 3610 3rd St. S.w., Calgary, AB T2S 1V5 | 1981-03-02 |
| Ilmster Seminars | 12 Bobcat Terrace, Scarborough, ON M1B 6G5 | 2013-11-01 |
| Action Potential Seminars Inc. | 172 Pendrith St., Toronto, ON M6G 1S2 | 2015-06-29 |
| Compuguide Seminars Ltd. | 74 Keewatin Ave., Toronto, ON M4P 1Z8 | 1983-02-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Imm Seminars.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.