Bharucha Infotech Inc. (Corporation# 10509477) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10509477 |
| Business Number | 783435282 |
| Corporation Name | Bharucha Infotech Inc. |
| Registered Office Address |
1571 Jaywin Circle Pickering ON L1V 2W3 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mohamad Imtiyaz Bharucha | 1571 Jaywin Circle, PICKERING ON L1V 2W3, Canada |
| Imran Salimbhai Bharucha | 1571 Jaywin Circle, Pickering ON L1V 2W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-23 | current | 1571 Jaywin Circle, Pickering, ON L1V 2W3 |
| Name | 2017-11-23 | current | Bharucha Infotech Inc. |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Softart Solutions Inc. | 1567 Jaywin Circle, Pickering, ON L1V 2W3 | 2020-01-27 |
| 8673551 Canada Inc. | 1607 Jaywin Circle, Pickering, ON L1V 2W3 | 2013-10-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bar Down Limited | 1790 Finch Ave. Unit 16, Pickering, ON L1V 0A1 | 2008-03-09 |
| On Spot Tire Swap Inc. | 18-1850 Kingston Road, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-09-11 |
| 12174146 Canada Inc. | 39-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-07-04 |
| 10153516 Canada Corp. | 1850 Kingston Rd, Unit 71, Pickering, ON L1V 0A2 | 2017-03-20 |
| Golden Fleece Ram Inc. | 1850 Kingston Rd Unit 12, Pickering, ON L1V 0A2 | 2016-06-17 |
| 7964498 Canada Inc. | 1850 Kingston Road, Unit # 74, Pickering, ON L1V 0A2 | 2011-09-07 |
| V.p Dental Supplies Ltd. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-23 |
| 6754244 Canada Inc. | 20-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-04-15 |
| Livetake Inc. | 1850 Kingston Rd., 56, Pickering, ON L1V 0A2 | 2000-10-19 |
| Sombra Dental Solutions Inc. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mohamad Imtiyaz Bharucha | 1571 Jaywin Circle, PICKERING ON L1V 2W3, Canada |
| Imran Salimbhai Bharucha | 1571 Jaywin Circle, Pickering ON L1V 2W3, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1V 2W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bharucha Consultancy Corp. | 239 Gravel Ridge Trail, Kitchener, ON N2E 0C5 | 2016-09-29 |
| M. I. T. Infotech Network Canada Ltd. | 6360 Jean-talon E., Suite 218, St-leonard, QC H1S 1M8 | 2002-11-07 |
| Les Services De Programmation Infotech Inc. | 3337 Doris, Fabreville, Laval, QC H7P 2K5 | 1983-07-20 |
| Infotech International Zavie Sokoloff Inc. | 25 Renfrew Avenue, Westmount, QC H3Y 2X3 | 1979-10-15 |
| Mna Infotech Inc. | 443 Des FrГЄnes, Les CГЁdres, QC J7T 1H7 | 2010-05-26 |
| Jmj Infotech Inc. | 5 Danmary Rd, Toronto, ON M1J 2P5 | 2006-04-03 |
| M2 Infotech Inc. | 3 Delphinium Way, Brampton, ON L7A 0N4 | 2019-06-13 |
| Md Infotech Inc. | 118 Judge Ave, #1, North Bay, ON P1A 1B6 | 2006-05-15 |
| Ezsoft Infotech Inc. | 847 Rue Gameroff, MontrГ©al, QC H8T 3R4 | 2015-09-09 |
| G2j Infotech Inc. | 475 Van Kirk Drive, Brampton, ON L7A 0J2 | 2014-12-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on Bharucha Infotech Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.