Porter Hetu International (Corporation# 10509434) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 29, 2018.
| Corporation ID | 10509434 |
| Business Number | 772580486 |
| Corporation Name | Porter Hetu International |
| Registered Office Address |
300-2000 West 12th Avenue Vancouver BC V6J 2G2 |
| Incorporation Date | 2018-01-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Steven Muth | 318 Centre Street Southeast, High River AB T1V 1M3, Canada |
| Theresa Martin | 200-30 Via Renzo Drive, Richmond Hill ON L4S 0B8, Canada |
| Éric Sauvé | 100-790 Boulevard Marcel-Laurin, Montréal QC H4M 2M6, Canada |
| Selena Nisbet | 300-2000 West 12th Avenue, Vancouver BC V6J 2G2, Canada |
| Denis Albert | 101-645 Malenfant Boulevard, Dieppe NB E1A 5V8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-01-29 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2018-01-29 | current | 300-2000 West 12th Avenue, Vancouver, BC V6J 2G2 |
| Name | 2018-01-29 | current | Porter Hetu International |
| Status | 2018-01-29 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-01-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-01-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ebo Sky Tech Inc. | 407-2040 W 12th Ave, Vancouver, BC V6J 2G2 | 2019-04-19 |
| Porter Hetu International Inc. | 2000 West 12th Avenue, Suite 300, Vancouver, BC V6J 2G2 | 2001-09-05 |
| West Coast Activities Club | 116-2040 West 12 Avenue, Vancouver, BC V6J 2G2 | 1993-12-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7892276 Canada Inc. | #507-1808 W 1st Ave, Vancouver, BC V6J 0B3 | 2011-06-14 |
| Optic Tutoring Group Corp. | 413-2528 Maple Street, Vancouver, BC V6J 0B5 | 2020-02-26 |
| Gilden Metals Corp. | Unit 510 - 2528 Maple St, Vancouver, BC V6J 0B5 | 2011-08-16 |
| 12543711 Canada Inc. | 110-1777 W 7th Ave, Vancouver, BC V6J 0E5 | 2020-12-03 |
| Maverick Original Beverage Company Inc. | 1777 7th Ave West, Suite 527, Vancouver, BC V6J 0E5 | 2014-10-01 |
| Twohare Inc. | 315-1777 W7th Ave, Vancouver, BC V6J 0E5 | 2013-03-19 |
| C&j Sparkjoy Trading Corp. | 2061 West 10th Avenue, Vancouver, BC V6J 0H1 | 2020-11-21 |
| Recoglas Inc. | 1820 Ogden Avenue, Vancouver, BC V6J 1A1 | 2013-07-25 |
| Evelyn Rio Design Inc. | 1947 Mcnicoll Avenue, Vancouver, BC V6J 1A7 | 1989-08-16 |
| Pepper's Ghost New Media & Performing Arts Collective | 1961 Creelman Ave, Vancouver, BC V6J 1B8 | 2016-12-15 |
| Find all corporations in postal code V6J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Steven Muth | 318 Centre Street Southeast, High River AB T1V 1M3, Canada |
| Theresa Martin | 200-30 Via Renzo Drive, Richmond Hill ON L4S 0B8, Canada |
| Éric Sauvé | 100-790 Boulevard Marcel-Laurin, Montréal QC H4M 2M6, Canada |
| Selena Nisbet | 300-2000 West 12th Avenue, Vancouver BC V6J 2G2, Canada |
| Denis Albert | 101-645 Malenfant Boulevard, Dieppe NB E1A 5V8, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V6J 2G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Porter Hetu Qc Asset Management Ltd. / Porter Hetu Gestion D'actifs Qc LtГ©e | 100-790 Boul Marcel Laurin, St-laurent, Quebec, QC H4M 2M6 | 2005-07-20 |
| Porter Hetu International Inc. | 2000 West 12th Avenue, Suite 300, Vancouver, BC V6J 2G2 | 2001-09-05 |
| J.c. & G. Hetu Management Ltd. | 9620, Rue Ignace, Local B, Brossard, QC J4Y 2R4 | 1982-10-20 |
| R.s.m. Pret A Porter International Inc. | 5798 Ferrier, Montreal, QC H4P 1M7 | 1988-08-29 |
| La Compagnie J.p. Porter Limitee | 2050 Mansfield, Suite 300, Montreal, QC H3A 1Y9 | 1946-07-30 |
| Les Placements Porter-well Inc. | 78 Parkside Drive, Guelph, ON N1G 4X7 | |
| Frandy International Corp. | 5119 Porter St., Burlington, ON L7L 6K7 | 2005-08-22 |
| Porter HГ©tu International (qc) Inc. | 790 Boul. Marcel Laurin, Bur. 100, Saint-laurent, QC H4M 2M6 | 2008-12-18 |
| Les Placements Ralph Porter Inc. | 4380 Avalon Avenue, Pierrefonds, QC H9H 1V6 | 1985-08-09 |
| Lissa International Pret-a-porter Inc. | 400 Rue St-jacques Ouest, Suite 500, Montreal, QC H2Y 1S1 | 1985-05-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on Porter Hetu International.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.