Lagom Communications Inc. (Corporation# 10509418) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10509418 |
| Business Number | 782885511 |
| Corporation Name | Lagom Communications Inc. |
| Registered Office Address |
55 Regent Park Blvd. Unit 1608 Toronto ON M5A 0C2 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Natasha Arden Lindsay Aquin | 22 Oaklands Avenue, Toronto ON M4V 2E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-12-10 | current | 55 Regent Park Blvd., Unit 1608, Toronto, ON M5A 0C2 |
| Address | 2017-11-23 | 2019-12-10 | 22 Oaklands Avenue, Toronto, ON M4V 2E4 |
| Name | 2017-11-23 | current | Lagom Communications Inc. |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2020 | 2019-12-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8060177 Canada Inc. | 55 Regent Park Blvd., Suite# 607, Toronto, ON M5A 0C2 | 2011-12-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Leelapod Inc. | 55 Regent Park Blvd. Unit 2907, Toronto, ON M5A 0C2 | 2020-12-01 |
| Shivedh Solutions Corporation | 1809-55 Regent Park Blvd, Toronto, ON M5A 0C2 | 2020-09-15 |
| Cato Veda Academy Inc. | 111-111 55 Regent Park Blvd, Toronto, ON M5A 0C2 | 2020-08-17 |
| 11976931 Canada Inc. | Unit 1807 - 55 Regent Park Boulevard, Toronto, ON M5A 0C2 | 2020-03-25 |
| Aujora Urban Properties Management Ltd. | 1302-55 Regent Park Blvd, Toronto, ON M5A 0C2 | 2019-11-05 |
| Dermatechno Marketing Ltd. | , 55 Regent Park, Suite 2407, Toronto, ON M5A 0C2 | 2019-10-26 |
| Second Roof Ltd. | 1906-55 Regent Park Blvd, Toronto, ON M5A 0C2 | 2019-06-28 |
| Ignis Avis Inc. | 1906-55 Regent Park Boulevard, Toronto, ON M5A 0C2 | 2019-06-25 |
| Alphabenefits.xyz Corporation | 103-55 Regent Park Boulevard, Toronto, ON M5A 0C2 | 2019-01-08 |
| Hop In Microtransit Technologies Inc. | 2012 - 55 Regent Park Boulevard, Toronto, ON M5A 0C2 | 2018-05-16 |
| Find all corporations in postal code M5A 0C2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Natasha Arden Lindsay Aquin | 22 Oaklands Avenue, Toronto ON M4V 2E4, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 0C2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stc Success, Technology, Communications Inc. | 85, Rue Fleury Ouest, Montreal, QC H3L 1T1 | 1982-12-24 |
| Telemedia Communications Inc. | 1 Place Ville-marie, Bureau 3333, Montreal, QC H3B 3N2 | |
| Les Communications Id Est Limitee | 1095 St. Alexandre Street, Montreal, QC H2Z 1P8 | 1975-11-10 |
| Communications CochlÉe Inc. | 7310, Rapistan Court, Suite 100, Mississauga, ON L5N 6L8 | 2004-03-25 |
| Communications Nationales G.c.n. Inc. | 3349 Place Griffith, St. Laurent, QC H4T 1W5 | 1980-12-09 |
| Cinevedeak Communications Ltd. | 1600 Berri, Apt 202, Montreal, QC H2L 4E4 | 1980-11-05 |
| Les Communications Sensuelles Inc. | 100 Alexis Nihon Boulevard, Suite 260, St-laurent, QC | 1977-07-28 |
| Sub Communications Inc. | 24 Mount Royal Avenue West, Suite 1003, Montreal, QC H2T 2S2 | 1998-12-04 |
| Telemedia Communications Inc. | 1 Place Ville-marie, Bureau 3333, Montreal, QC H3B 3N2 | 2000-02-07 |
| Telemedia Communications Inc. | 1411 Peel Street, Suite 310, Montreal, QC H3A 1S5 |
Please comment or provide details below to improve the information on Lagom Communications Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.