Lloyd Industries Millenium Ltd. (Corporation# 10509388) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 10509388 |
| Business Number | 855923934 |
| Corporation Name |
Lloyd Industries Millenium Ltd. Lloyd Industries Millenium Ltd. |
| Registered Office Address |
100, 7712 104 Street Edmonton AB T6E 4C5 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Douglas Squires | 223 Waterford Bridge Road, St. John's NL A1E 1E4, Canada |
| Gary Thibault | 3355 American Drive, Mississauga ON L4V 1Y7, Canada |
| Brad Nahorney | 3355 American Drive, Mississauga ON L4V 1Y7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-23 | current | 100, 7712 104 Street, Edmonton, AB T6E 4C5 |
| Name | 2017-11-23 | current | Lloyd Industries Millenium Ltd. |
| Name | 2017-11-23 | current | Lloyd Industries Millenium Ltd. |
| Status | 2017-12-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2017-11-23 | 2017-12-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Alberta |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Group Wizard Investment Inc. | 10121 80 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6E 0B9 | 2020-09-07 |
| Social Logic Media Inc. | #301-10121 80 Ave Nw, Edmonton, AB T6E 0B9 | 2017-05-24 |
| Savala Inc. | 9216-63 Ave Nw, Edmonton, AB T6E 0G3 | 2016-07-17 |
| Happy Tails and Winding Trails Pet Service Ltd. | 8727 64 Avenue Nw, Edmonton, AB T6E 0H4 | 2013-08-30 |
| Akvotera Engineering and Research Inc. | 9536 64 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6E 0H9 | 2018-05-01 |
| 4010418 Canada Inc. | 9751 64 Avenue, Edmonton, AB T6E 0J4 | 2002-02-04 |
| Seehta Forest Products Ltd. | 9919 65 Avenue, Edmonton, AB T6E 0L1 | 2000-05-01 |
| Freedom Respiratory & Sleep Centre Inc. | 9623 66 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6E 0M2 | 2020-05-05 |
| Yvan Chartrand Bakeries Inc. | 9719 - 66 Ave., Edmonton, AB T6E 0M4 | 2009-01-26 |
| Edmonton Wiccan Seminary | 9423 68th Ave Nw, Edmonton, AB T6E 0R2 | 2016-07-08 |
| Find all corporations in postal code T6E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Douglas Squires | 223 Waterford Bridge Road, St. John's NL A1E 1E4, Canada |
| Gary Thibault | 3355 American Drive, Mississauga ON L4V 1Y7, Canada |
| Brad Nahorney | 3355 American Drive, Mississauga ON L4V 1Y7, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T6E 4C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Msp Millenium Exchange Inc. | 611 Ouest Boul.de Maisonneuve, Montreal, QC H3A 1L8 | 2000-03-22 |
| New Millenium Products Inc. | 33 Knudson Drive, Kanata, ON K2K 2L6 | 2000-01-01 |
| Millenium Cadeaux Et Articles En Cuir, Ltee | 1000 De La Commune Est, #908, Montreal, QC H2L 5C1 | 2014-06-20 |
| Millenium Ink Inc. | 57 King, MontrÉal, QC H3C 2P1 | 1992-11-24 |
| Corporation Coupe Pan-amГ©ricaine Millenium De Rugby | 1080, CГґte Du Beaver Hall, Suite 2100, MontrГ©al, QC H2Z 1S8 | 2013-05-02 |
| Don Lloyd Enterprises Inc. | 125 MontÉe Pinet, Saint-calixte, QC J0K 1Z0 | 2000-11-01 |
| Entreprise De Systemes De Securite Lloyd's Limitee | 12 Rue Fabre, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 1N9 | 1975-06-03 |
| Pli Millenium Metal Inc. | 81 De La Seigneurie, # 6, Blainville, QC J7C 4M9 | 2000-01-01 |
| Commercialisation Lloyd Bass Inc. | 5 Place Ville Marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2G2 | 1990-07-04 |
| Conseillers En Automobiles D'entreprise Lloyd Rogers Inc. | 26 Normandy Road, Baie D'urfe, QC H9X 3E6 | 1990-11-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Lloyd Industries Millenium Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.