S R BEAUTY SALON INC. (Corporation# 10509345) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10509345 |
| Business Number | 783022718 |
| Corporation Name | S R BEAUTY SALON INC. |
| Registered Office Address |
2050 Bridletowne Circle Unit 1701 Toronto ON M1K 2S2 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Santhy Yogarajah | 85 Barrymore Road, Toronto ON M1J 1W5, Canada |
| YOGARAJAH PALANIYANDY | 2050 Bridletowne Circle, UNIT 1701, Toronto ON M1W 2V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-23 | current | 2050 Bridletowne Circle, Unit 1701, Toronto, ON M1K 2S2 |
| Name | 2017-11-23 | current | S R BEAUTY SALON INC. |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-08-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tshan Trading Limited | 2050 Bridletowne Circle, Apt # 210, Scarborough, ON M1W 2V5 | 2003-11-05 |
| Dayalan Consulting Incorporated | 2050 Bridletowne Circle, Unit # 1707, Toronto, ON M1W 2V5 | 2014-05-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vetha Janitorial Services Inc. | 2637 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M1K 2S2 | 2020-11-10 |
| 12431017 Canada Inc. | 2625 Eglinton Avenue East, Unit 22, Toronto, ON M1K 2S2 | 2020-10-20 |
| Jai Shri Shirdi Sai Baba Samasthanam Canada | 2605 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M1K 2S2 | 2020-07-08 |
| 11675583 Canada Inc. | 2655 Eglinton Ave East, Toronto, ON M1K 2S2 | 2019-10-10 |
| 11659642 Canada Inc. | 2657 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M1K 2S2 | 2019-10-01 |
| 11536222 Canada Inc. | 2615 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M1K 2S2 | 2019-07-25 |
| 11475231 Canada Incorporated | 2613 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M1K 2S2 | 2019-06-20 |
| Miss Tamil Universe Canada Inc. | 2607 Eglinton Avenue East, Unit: 4, Toronto, ON M1K 2S2 | 2019-06-18 |
| Gladi8r Recovery Inc. | Unit A, 2647 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M1K 2S2 | 2019-06-12 |
| 11307282 Canada Inc. | 1- 2643 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M1K 2S2 | 2019-03-19 |
| Find all corporations in postal code M1K 2S2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Santhy Yogarajah | 85 Barrymore Road, Toronto ON M1J 1W5, Canada |
| YOGARAJAH PALANIYANDY | 2050 Bridletowne Circle, UNIT 1701, Toronto ON M1W 2V5, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M1K 2S2 |
| Category | beauty |
| Category + City | beauty + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Salon De Coiffure International Beauty Salon Inc. | 182 B Boulevard Saint-joseph, Gatineau, QC J8Y 3W9 | 2017-11-30 |
| Salon Sa Sa Coiffure Inc. | 1111 St. Urbain, Suite R-03, Montreal, QC H2Z 1Y6 | 1989-09-29 |
| Aircraft Beauty Salon Ltd. | 750 Montpetit, St. Hubert, QC | 1978-05-17 |
| Marika Beauty Salon Inc. | 104 Gragmore Road, Pointe Claire, QC H9R 3K7 | 1978-08-28 |
| Capro Beauty Salon Inc. | 46 Rue Ste-anne, Suite 4, Pointe-claire, QC H9S 4P8 | 1984-04-16 |
| Salon De Beaute Lisa Marie Ltee | 100 Walton Ave, Pointe Claire, QC H9R 1S6 | 1965-12-22 |
| Top Most Beauty Salon Ltd. | 7271 Sigsbee Dr., Mississuga, ON L4T 3L6 | 2008-03-17 |
| Radical Beauty Salon Inc. | 549 Rogers Rd, Toronto, ON M6M 1B4 | 2012-01-23 |
| The House of Beauty Salon & Spa Inc. | 46 Odonnel Dr, Binbrook, ON L0R 1C0 | 2016-04-22 |
| Asquared Beauty Salon and Spa Inc. | 34 Farrier Pl, Kitchener, ON N2P 1K2 | 2014-09-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on S R BEAUTY SALON INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.