CANADIAN INSURANCE SHARES LIMITED (Corporation# 105091) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 30, 1928.
| Corporation ID | 105091 |
| Business Number | 888348869 |
| Corporation Name | CANADIAN INSURANCE SHARES LIMITED |
| Registered Office Address |
200 King St West Suite 1707 Toronto ON M5H 3W8 |
| Incorporation Date | 1928-08-30 |
| Dissolution Date | 1998-05-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R.M. RENNIE | 204 LAKESHORE RD, PTE-CLAIRE QC H9S 4K2, Canada |
| D.J. HICKS | 25 ALDENHAM CRES, DON MILLS ON M3A 1S3, Canada |
| D.A. RATTEE | 150 ROXBOROUGH DR, TORONTO ON M4W 1Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-09-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-09-22 | 1980-09-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1928-08-30 | 1980-09-22 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1928-08-30 | current | 200 King St West, Suite 1707, Toronto, ON M5H 3W8 |
| Name | 1928-08-30 | current | CANADIAN INSURANCE SHARES LIMITED |
| Status | 1998-05-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1980-09-23 | 1998-05-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1998-05-08 | Dissolution | |
| 1980-09-23 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1928-08-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1994-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1994-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Medix Information Technologies Ltd. | 200 King St West, Suite 2300, Toronto, ON M5H 3W5 | 1996-06-10 |
| Victor Services Temporaires, Ltee | 200 King St West, Suite 2300, Toronto, ON M5H 3W5 | |
| Spherion (canada) Ltd. | 200 King St West, Suite 2300, Toronto, ON M5H 3W5 | |
| Etherington M.s.p. Holdings Inc. | 200 King St West, Suite 2300, Toronto, ON M5H 3W5 | 1998-05-27 |
| Thistletown Trading Limited | 200 King St West, 11th Floor Po Box 11, Toronto, ON M5H 3T4 | 1965-06-14 |
| 177802 Canada Ltd. | 200 King St West, Suite 1100, Toronto, ON M5H 3T3 | 1978-12-19 |
| Paul Napolitan Canada Inc. | 200 King St West, Suite 1806, Toronto, ON M5H 3T4 | 1985-08-14 |
| Goldplex Development Corporation | 200 King St West, Suite 2004 Po Box 86, Toronto, ON M5H 3T4 | 1985-08-26 |
| 3112225 Canada Limited | 200 King St West, 11th Floor Box 11, Toronto, ON M5H 3T4 | 1995-01-27 |
| Services F.a.i.s. (quebec) Inc. | 200 King St West, Suite 1100, Toronto, ON M5H 3T4 | 1995-09-22 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Financiere United Ltee | 200 King St. West, Suite 1202, Toronto, ON M5H 3W8 | 1954-07-29 |
| United Applications Development Inc. | 200 King Street West, Suite 1202, Toronto, ON M5H 3W8 | 1991-07-16 |
| Les Services Financiers Aetna Limitee | 200 King St W, Suite 1707 P O Box 17, Toronto, QC M5H 3W8 | 1960-02-01 |
| Name | Address |
|---|---|
| R.M. RENNIE | 204 LAKESHORE RD, PTE-CLAIRE QC H9S 4K2, Canada |
| D.J. HICKS | 25 ALDENHAM CRES, DON MILLS ON M3A 1S3, Canada |
| D.A. RATTEE | 150 ROXBOROUGH DR, TORONTO ON M4W 1Y6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H3W8 |
| Category | insurance |
| Category + City | insurance + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| United Canadian Shares Limited | 333 Main Street, Winnipeg, MB R3C 1C3 | |
| United Canadian Shares Limited | 1601 Church Avenue, Winnipeg, MB R2X 1G9 | |
| Actions Fondsprevu Inc. | 1 First Canadian Place, Box 100, Tornto, ON M5X 1B2 | 1983-12-01 |
| Grouped Income Shares Limited | 48 Yonge Street, Suite 500, Toronto, ON M5E 1H3 | 1951-10-22 |
| Canadian First Financial Insurance Services Limited | 3005 Marentette Avenue, Suite 110, Windsor, ON N8X 4G1 | 2009-04-29 |
| Compagnie D'assurance Aerienne Canadienne Ltee | 1 First Canadian Place, 100 King Street West, Suite 5705, Toronto, ON M5X 1B1 | 1937-09-27 |
| Ray Macdonald Insurance Agency Limited | 26 College Road, Bible Hill, NS B2N 2P3 | |
| King Shares Corp. | 253 Jevlan Drive, Unit 15, Woodbridge, ON L4L 7Z6 | 2010-01-27 |
| Stevenson and Hunt Insurance Brokers Limited | 250 York Street, Suite 400, London, ON N6A 6K2 | |
| Mama Bear Shares Incorporated | 135 Hunterhorn Manor Northeast, Calgary, AB T2K 6C7 | 2019-05-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN INSURANCE SHARES LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.