8 Horse Music Inc. (Corporation# 10508977) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10508977 |
| Business Number | 783456288 |
| Corporation Name | 8 Horse Music Inc. |
| Registered Office Address |
587 Wellington Street West Toronto ON M5V 1G3 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shaun A. Pilot | 587 Wellington Street West, Toronto ON M5V 1G3, Canada |
| Teresa D. Scott | 587 Wellington Street West, Toronto ON M5V 1G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-23 | current | 587 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 1G3 |
| Name | 2017-11-23 | current | 8 Horse Music Inc. |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2019-01-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Grateful General Store Inc. | 603 Wellington Street West, Unit 2, Toronto, ON M5V 1G3 | 2020-03-19 |
| Giant Trading Technology Ltd. | 591 Wellington West, Toronto, ON M5V 1G3 | 2014-05-14 |
| Embreate Inc. | 607 Wellington St West, Basement Door, Toronto, ON M5V 1G3 | 2013-12-06 |
| Koi Swimwear Inc. | 595 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 1G3 | 2006-03-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vyolette Bee Inc. | 27 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 0A1 | 2020-03-31 |
| Top Notch Studios Inc. | 3704-183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2019-03-07 |
| Skiin Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2903, Toronto, ON M5V 0A1 | 2017-11-13 |
| Together Family Foundation | 2504-183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2016-01-27 |
| Distribbeauty Inc. | 183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-03-09 |
| Topzero Trade Inc. | 183, Wellington West, Suite 4702, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-01-27 |
| Diamond Back Fashion Inc. | 183 Wellington St West, Suite 4201, Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-27 |
| 8798494 Canada Corp. | 2504-183 Wellington St W., Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-23 |
| Jeffrey Fisher Home Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2606, Toronto, ON M5V 0A1 | 1999-12-29 |
| Evig Foundation | 183 Wellington St. W., Suite 4005, Toronto, ON M5V 0A1 | 1991-10-30 |
| Find all corporations in postal code M5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Shaun A. Pilot | 587 Wellington Street West, Toronto ON M5V 1G3, Canada |
| Teresa D. Scott | 587 Wellington Street West, Toronto ON M5V 1G3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 1G3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ordinateurs Sea Horse Inc. | 2242 Mackay Street, Regina, SK S4N 2S8 | 1995-07-10 |
| CrÉations Diving Horse LimitÉe | 350 Rue Le Moyne, 4th Floor, Montreal, QC H2Y 1Y3 | 1983-04-14 |
| W.j. Deans Quarter Horse Farm Ltd. | 20292 Charles Est, St-janvier De Mirabel, QC J0N 1L0 | 1981-08-26 |
| Les Placements Canada Grey Horse Inc. | 2431 Guenette Street, St-laurent, QC H4R 2E9 | 1987-07-10 |
| Canada Bright Horse Holdings Inc. | 431 Avenue Mitchell, Ville Mont-royal, QC H3R 1L3 | |
| Canada Bright Horse Holdings Inc. | 2431 Guenette Street, Ville St-laurent, QC H4R 2E9 | |
| Fondation Du Horse Palace De Griffintown | 5800 Boulevard Louis-h. La Fontaine, MontrГ©al, QC H1M 1S7 | 2009-06-08 |
| Les Films Magic Horse Inc. | 6265 St-jacques St West, Suite 100, Montreal, QC H4B 1T8 | 1997-02-27 |
| Canada Bright Horse Holdings Inc. | 2433 GuГ©nette, MontrГ©al, QC H4R 2E9 | 2005-10-04 |
| Canadian Quarter Horse Association | 5 First Ave N.e., Weyburn, SK S4H 0M6 | 2006-05-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8 Horse Music Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.