NKSC IMPEX INC. (Corporation# 10508900) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10508900 |
| Business Number | 783069917 |
| Corporation Name | NKSC IMPEX INC. |
| Registered Office Address |
1065 Wilmington Dr Mississauga ON L5V 1R5 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NUZHAT KHALID | 1065 Wilmington Dr, Mississauga ON L5V 1R5, Canada |
| SAMREEN CHAUDHRY | 87 West Oak Trail, Kitchener ON N2R 0K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-23 | current | 1065 Wilmington Dr, Mississauga, ON L5V 1R5 |
| Name | 2017-11-23 | current | NKSC IMPEX INC. |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1065 WILMINGTON DR |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 1R5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12273110 Canada Inc. | 1065 Wilmington Drive, Mississauga, ON L5V 1R5 | 2020-08-17 |
| 11276727 Canada Inc. | 1081 Willmington Dr, Mississauga, ON L5V 1R5 | 2019-02-28 |
| Optimum Perfware Inc. | 5047 Moulin Rouge Cres., Mississauga, ON L5V 1R5 | 2011-09-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10442518 Canada Inc. | 609-810 Scollard Court, Mississauga, ON L5V 0A4 | 2017-10-10 |
| 9897224 Canada Inc. | 5390 Terry Fox Way Unit 7, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2016-09-07 |
| 9479899 Canada Inc. | 12-5380 Terry Fox Way, Speedwell Street, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2015-10-19 |
| Desishamiana Halal Restaurant Inc. | 816 Britannia Road West Unit 101, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-12-19 |
| Ms Bian Health Incorporated | 808 Britannia Road West, Unit 204, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2016-03-31 |
| Principia Learning Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 207, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-01 |
| 11209663 Canada Ltd. | 808 Britannia Road West, Unit 228, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-21 |
| 11216511 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 226, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-24 |
| 10547573 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Suite 209, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2017-12-19 |
| Ludus Cafe Corporation | 808 Britannia Rd West, Suite 212, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2015-01-15 |
| Find all corporations in postal code L5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NUZHAT KHALID | 1065 Wilmington Dr, Mississauga ON L5V 1R5, Canada |
| SAMREEN CHAUDHRY | 87 West Oak Trail, Kitchener ON N2R 0K7, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5V 1R5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Impex Fine Papers Inc. | 7880 Des Saules, Brossard, QC J4X 2X5 | 1986-09-16 |
| Fur Can-impex Inc. | 9310 Blvd. St-laurent, Suite 1118, Montreal, QC H2N 1N4 | 1985-08-21 |
| Impex T.w.h.c. Inc. | 80 Berlioz, Suite 1903, Nun's Island, QC H3E 1N9 | 1992-09-10 |
| Roulez Royalement Impex Internationale Inc. | 5748 Parizeau Avenue, Brossard, QC J4W 1H8 | 1986-10-30 |
| Plus Four Impex Inc. | 700 Rue Bastien, St-jerome, QC J7Y 2X9 | 1981-08-10 |
| 3 Diamants Impex Corp. | 1836 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3H 1E4 | 1989-03-17 |
| Montres Micorp Impex Inc. | Place Du Canada, Suite 1400, Montreal, QC H3B 2P8 | 1989-02-14 |
| Commerce Impex Lamak Inc. | 1250 Rene Levesque Blvd West, Suite 1400, Montreal, QC H3B 5E9 | 1994-09-16 |
| Aliments Linsa Impex Ltee | 1027 Rue Loranger, Montreal, QC H2P 1S5 | 1983-03-02 |
| Impex, Inoculant Du Sol Inc. | Habitat 67, Suite 1006, Cite Du Havre, QC H3C 3R6 | 1977-09-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on NKSC IMPEX INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.